18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“22’DEN 22’YE”

Kütahya Valiliği ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliği ile zaferin 100’üncü yılına özel “22’den 22’ye” başlıklı Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması gerçekleştirilecek. 30 Ağustos’ta ödül töreni düzenlenecek yarışma için son başvuru tarihi 15 Temmuz olarak açıklandı.

Yarışma, “grafreedesign.org” sitesi üzerinden yürütülecek. Yarışmanın kapsamı, kurulları ve görev alanların isimleri, sergilerin açılacağı illerin adı, yarışmanın takvimi, değerlendirme süreci, jüri üyeleri ve sonucun ilanı vb. gerekli bilgiler bu site üzerinden sağlanacak.

“SANAT GEÇMİŞ İLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR”

DPÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin yarışmaya ilişkin açıklamasında; “Sanat, sanatçısı için yapılabilen ve duyguları yansıtan görsel veya işitsel bir nesneye dönüşebilen bir olgudur ancak sanatın başka görevleri de vardır. Bu yönüyle sanat, geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görebilen, farkındalık oluşturan, duygu birliği sağlayan ve bu duyguyu canlı tutan olay ve olguları unutturmayan özelliklere de sahiptir. Bu vatanın bir evladı olarak bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi unutturmamak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmak, kahraman Türk ordumuz ile milletimizin gösterdiği bağımsızlık mücadelesi konusunda farkındalık oluşturmak, sanatın dilini kullanarak bu destansı zaferi gelecek kuşaklara görsel yolla aktarmak bir görevdir” dedi.

VALİ ÇELİK’E TEŞEKKKÜR 30 Ağustos 2022 tarihinin Zafer Bayramı’nın 100. yılı olduğunu kaydeden Levent Mercin: “Bilindiği üzere Başkumandan Meydan Muharebesi’nin gerçekleştirildiği ve zaferin kazanıldığı yer Kütahya’nın Zafertepe Çalköy beldesi ile Dumlupınar ilçesidir. Adını Dumlupınar’dan alan ve logosunu da muharebe sonrası şehit olan ve şanlı bayrağımızı yere düşürmemek için adeta katılaşmış kolu ile dimdik ayakta tutan ‘Şehit Sancaktar Mehmetçik’, yani onu temsil eden ‘Şehir Sancaktar Mehmetçik Anıtı’ olarak belirleyen, Kütahya’da eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin yürütücülüğünde ‘22’den 22’ye’ başlığı ile uluslararası bir afiş yarışması gerçekleştirmeyi kendisine görev edinmiştir. Türk tarihinde Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelelerinin sembollerinden biri olan ‘Başkomutan Meydan Muharebesi’ ve sonrasında ilan edilen ve her yıl 30 Ağustos’ta kutlanan Zafer Bayramı’nı konu edinen bu yarışmanın düzenlenmesine destek veren Vali Ali Çelik’e, Vali Yardımcısı H. İbrahim Ertekin’e ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal’a teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.