30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

341 KOLLUK, 80 EKİP İŞ BAŞINDA

Okulların çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve yoğun denetimler yapılacağını belirten Vali Çelik; il genelinde jandarma ve polis sorumluluk bölgesindeki 381 okula, 341 güvenli eğitim koordinasyon ve okul görevlisi, okul giriş-çıkış saatlerine ise 80 ekip görevlendirildiğini kaydetti.

Kütahya’da eğitim, öğretim yılının huzur ve güven içinde geçirilebilmesi amacıyla alınan tedbirler, Vali Ali Çelik’in başkanlığında yapılan Okul Güvenliği Toplantısı’nda masaya yatırıldı. Toplantıda; okullarda ve okul çevrelerinde alınan güvenlik, asayiş, trafik önlemleri, okul servislerinin denetimi değerlendirilerek ilave tedbirler istişare edildi. Toplantıya; Vali Yardımcıları Mustafa Güney, Hasan Erkal, Aydın Börü, kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, okul müdürleri ile STK ve okul aile birliği temsilcileri katıldı.

BUGÜNE DEK HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YAŞANMADI

Kütahya’da bugüne dek herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını ancak güvenli ortamın muhafazası için tedbirlerin artırılacağına dikkat çeken Vali Ali Çelik: “Öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli ortamda eğitim almaları için ilimizin tüm dinamikleriyle iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Okulların çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve yoğun denetimler yapılacağına vurgu yapan Vali Çelik; il genelinde jandarma ve polis sorumluluk bölgesindeki 381 okula, 341 güvenli eğitim koordinasyon ve okul görevlisi, okul giriş-çıkış saatlerine ise 80 ekip görevlendirildiğini kaydetti.

“335 OKULDA 4 BİN 962 GÜVENLİK KAMERASI VAR”

İl genelindeki 381 okulun 335’inin 4 bin 962 okul güvenlik kamerasıyla 7/24 korunduğunu belirten Vali Çelik; 7 okulun Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegrasyonunun tamamlandığını, kamerasız okulların ise güvenlik ve risk durumlarının tespit edilerek gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi.

“METRUK BİNALAR YIKILDI”

Okulların çevresindeki metruk yapıların yıkılmasına ilişkin gerekli çalışmaların tamamlandığını kaydeden Vali Çelik, “İl merkezimizdeki 13 metruk binadan 10’unun yıkımı tamamlandı. Diğer 2 metruk binanın girişini engelleyecek şekilde fiziki tedbirler alındı, tescilli yapıyla ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

“UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEMİZİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRECEĞİZ”

Çocukların ve gençlerin uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımının önüne geçmek için tüm kurumların uyuşturucuyla mücadeleyi birincil görevi olarak görmesi gerektiğini ifade eden Vali Çelik: “Geçen yıl En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi ve Narko-Rehber faaliyetleri kapsamında bin 582 kişiye ulaştık. Bu yıl Narko Gençlik Modülü ile gücümüzü daha da artıyoruz. Ancak bu mücadele herkesin görevi ve sorumluluğu. Dolayısıyla bütün kurum ve kuruluşlarımız, ailelerimiz bu mücadeleye en üst seviyede sahip çıkmalı” diye konuştu. Okul servislerinin de büyük bir titizlik ve ciddiyetle takip edileceğine dikkat çeken Vali Çelik, denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini belirtti.