17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

4 MİLYON KOVAN ÖLÜM TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

Kütahya'da İl Özel İdaresinin desteğiyle kurulan Arı Yetiştiricileri Birliğinin bal dolum tesisinin açılışı gerçekleştirildi. ( Muharrem Cin - Anadolu Ajansı )

Kütahya’da İl Özel İdaresinin desteğiyle kurulan Arı Yetiştiricileri Birliğinin bal dolum tesisinin açılışına katılan Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye’de 4 milyon kovanın ölüm tehdidi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kütahya Valisi Ali Çelik, tesisin açılışında yaptığı açıklamada, balın hem insan sağlığı açısından faydalı hem de katma değer sağlayan bir ürün olduğunu söyledi.

300 BİN TL’YE MAL OLDU

Bal dolum tesisinin kentte arıcılığın gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Çelik, şöyle konuştu: “Arıcılık ülkemizin tarımsal ekonomi değerleri açısından vazgeçilmez girdilerinden bir tanesi. Kütahya arıların yaşam alanları olabilecek geniş orman alanları, çayırlık ve meraları olan bir bölge. Bu nedenle Kütahya’da potansiyelin artırılması için birlik ve İl Özel İdaremiz ortak bir çalışma yürüttü. Yaklaşık 300 bin liraya burada bir dolum ve paketleme tesisini Kütahya’ya kazandırdı.”

ŞAHİN: “AFETLER ARICILIK FAALİYETLERİNİ ETKİLİYOR”

Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin de yangın, kuraklık ve sel felaketlerinin arıcılık faaliyetlerini etkilediğini söyledi. Türkiye’deki tüm bölgelerde arıcılık yapıldığını, ülke genelinde yaklaşık 4 milyon arı kovanı olduğunu belirten Şahin: “Türkiye’deki toplam kovan sayısının yaklaşık yarısı şu anda açlık ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bir kovan arının, yaklaşık 45 bin arının bir kışı geçirmesi için yaklaşık 15 kilogram toz şekerden hazırlanacak yeme ihtiyacı var. Geçen yıl yaşanan kuraklık, yangınlar ve sel felaketleri nedeniyle, arıcılar yeteri kadar mahsul elde edemedi. Arılara sahip çıkmak hem insanı hem de milli bir görevdir” ifadelerini kullandı.

“ARILAR TARIMSAL ÜRETİMİN GÜVENCESİDİR”

2021 yılında gerek iklim değişiklileri gerekse yangın ve sel felaketleri nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de arıcılığın olumsuz etkilendiğini kaydeden Başkan Şahin: “Verim düşüklükleri kaçınılmaz olmuştur. Bu zorlu koşulları terse çevirmek için atılacak ilk adım arıların besin ihtiyacını karşılamaktır. Bu süreçte verilebilecek en önemli besin de tüm dünyanın kabul ettiği kristal toz şekerdir. Bütün dünyadaki bilimsel yayınlara, verilere baktığımız zaman koloni başına beslenme desteği olarak ortalama 15 kilogram şeker ihtiyacı olduğu hesaplanmaktadır. Türkiye’de 4 milyon kovan ölüm tehdidi ile karşı karşıya. Bu arılar tarımsal üretimin güvencesidir. Arılar tozlaşmaya yaptıkları katkılarla tarımsal üretimde verimliliği 10 katına kadar artırabilir. Eğer bu arılar yok olursa tarımsal üretim en az yarı yarıya azalır. Aslında bu insanlık için bir kriz, ama şu anda kimse bunun farkında değil” diye konuştu.