12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

50 YILDIR SÜREN GELENEK

KÜTAHYA'DA, OSMANLI'DAN KALMA 'ASKIDA' GELENEĞİ, RAMAZAN AYINDA DA YAŞATILIYOR. YAKLAŞIK 50 YILDIR 'ASKIDA İFTAR' GELENEĞİNİ YAŞATAN LOKANTA İŞLETMECİSİ HİMMET ÇAKUBAY, HER GÜN 180 KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ İKRAM EDİYOR. (HÜSEYİN CAN AKSU/KÜTAHYA-İHA) Kütahya'da, Osmanlı'dan kalma 'Askıda yemek' geleneği, Ramazan ayında da yaşatılıyor. Yaklaşık 50 yıldır 'Askıda iftar' geleneğini yaşatan lokanta işletmecisi Himmet Çakubay, her gün 180 kişiye iftar yemeği ikram ediyor.

Kütahya’da, Osmanlı’dan kalma ‘Askıda yemek’ geleneği, Ramazan ayında da yaşatılıyor. Yaklaşık 50 yıldır ‘Askıda iftar’ geleneğini yaşatan lokanta işletmecisi Himmet Çakubay, her gün 180 kişiye iftar yemeği ikram ediyor.

Yıllardır yardımsever vatandaşların katkısıyla Kütahya’da Ulu Cami çevresindeki yoksullara sıcak yemek ikramı yapan Himmet Çakubay, bu Ramazan’da da yemek vermeye devam ediyor. Çok sayıda hayırsever olduğunu söyleyen Himmet Çakubay, kayıtlarını tutmuş olduğu defteri göstererek bu Ramazan hiç boş gününün olmadığını söyledi.

“ALAN EL İLE VEREN ELİ BULUŞTURUYORUZ”

Babasından kalma dükkânda 1975 yılından bu yana devam eden askıda yemek geleneğini yaşatmaya çalıştığını belirten Himmet Çakubay, iftarda yoksullara 4 çeşit yemek yaparak ikram ettiğini söyledi. Çakubay, “Burası babamdan kalma bir dükkân, 1975’den bu yana işlettiğimiz bu dükkânda hürriyet caddesinde bulunan toptancılar destek veriyordu, o zamanda destek de azdı. Şimdi hayırsever vatandaşlar da çoğaldı. Kimisi yarım veriyor iki kişiyi birleştiriyoruz. Kimisi ise tek başına veriyor. Elimde bir defter var, hayırseverlerin verdiklerini oraya yazıyorum ve sadece ben ulaşıyorum. Ayrıca yapmış olduğumuz bu iş karşılıklı güvene de dayalı. 50 yıldır burada alan el ile veren eli buluşturuyoruz. Geleneksel oldu artık bu iş” dedi.