18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

AK PARTİ “KADINA ŞİDDETTE ASLA TOLERANSIMIZ YOK”

Kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlı olduklarını vurgulayan Kadın Kolları Başkan Vekili Arzu Kıvanç: “Bu konuda asla toleransımız yok. Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle AK Parti Kütahya İl Başkanlığında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kadın Kolları Başkan Vekili Arzu Kıvanç, Gençlik Kolları Başkanı Usame Doğan ve Kadın Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

“BÜYÜK TÜRKİYE HEDEFİNİ KADIN ERKEK OMUZ OMUZA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

AK Parti adına açıklamayı yapan Arzu Kıvanç, 8 Mart’ta verilebilecek en büyük mesajın büyük Türkiye hedefini kadın erkek omuz omuza gerçekleştirecekleri olduğunu söyledi. Bu hayali, beşeri sermayenin önemli bir parçası olan, fabrika işçisinden ev kadınlarına, beyaz yakalıdan mavi yakalıya, kırdan kente kadar tüm kadınların emeğiyle gerçekleştireceklerini belirti. Kıvanç: “AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi perspektifi ile kadının eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmalarına katılımı yönünde pek çok düzenleme yaptık. 2002’de Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafında Hakkâri’de ilan edilen ilk seçim beyannamemizde kadına yönelik şiddetle ve kadın yoksulluğuyla mücadele edeceğimizi topluma beyan ettik. Her seçimde de buna yeni hedefler ekledik” ifadelerini kullandı.

“KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ YASAL GÜVENCE ALTINA ALINDI”

Başkan Vekili Kıvanç, AK Parti döneminde kadına yönelik yapılan çalışmaları aktardı. Kıvanç: “Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırmasına ilişkin düzenlemeler, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde yapılmıştır. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır. Türk kadını, pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Ülkemizde kadınlar, 1935 yılında ilk kez parlamentoda %4.1 oranında temsil edildi. Bu oran 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamamışken bugün 2018 seçimiyle birlikte parlamentoda kadın temsil oranı, %17.4’e yükselmiştir. AK Parti, kadının siyasi temsil oranı kabul edilebilir eşiğe ulaşana kadar çalışacaktır” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM, EN ÖNEMLİ FIRSAT EŞİTLİĞİ ARACI”

AK Parti hükümetleri döneminde eğitimin, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul edildiğini kaydeden Arzu Kıvanç: “Kararlılığımız sonucunda 2002 yılında yükseköğretim kız öğrenci oranı % 13,5 iken bu rakam 2020 yılında % 48,5’e ulaşmıştır. SGK teşvikleri, Gelir Vergisi ve kadın kooperatiflerinde yaptığımız yasal düzenlemeler, hibe ve fonlardaki kadınlar lehine yaptığımız uygulamalar ile kadınların iş hayatına, işçi, çiftçi, girişimci olarak katılımını destekledik. Kadın iş gücüne katılma oranı % 27’den 34’e, kadın istihdamı 6 milyondan 10 milyona yükseldi” dedi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN CEZALARINI ARTIRIYORUZ”

Kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlı olduklarını kaydeden Kıvanç şöyle devam etti: “Kadına yönelik şiddet gibi çok ağır konular, tek bir kanun ile tek bir metinle bir kalemde bitecek, sonuç alınacak konular değildir. Ama şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik. O gün bugündür kararlılığımızı ifade eden düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. Çalışmaları devam eden yeni düzenlemeyle de kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. İyi hal ve tutuklama şartlarını yeniden düzenliyor ve kadına yönelik şiddetin cezalarını artırıyoruz. Son olarak, biz AK Parti olarak büyük ve güçlü Türkiye idealimiz için çalışıyoruz. Kadın-erkek omuz omuza Büyük Türkiye’yi inşa edeceğimize inancımız tamdır.”