17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

AROMATİK BİTKİLER ARAŞTIRMA MERKEZİ DPÜ’YE TAHSİS EDİLDİ

Kütahya Belediyesine ait Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi, belli bir süre için Kütahya Dumlupınar Üniversitesine tahsis edildi. Tahsis imzaları Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal tarafından imzalandı.

2 Mart 2022 tarihli ve 111 sayılı Kütahya Belediye Meclis kararı ile Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezinin Kütahya Belediyesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ortaklaşa kullanacak şekilde DPÜ’ye tahsisi ile ilgili yasal süreç tamamlandı.

“ÜNİVERSİTEMİZ İLE BİRLİKTE BU İŞİ YÜRÜTECEĞİZ”

Belediye olarak daha çok hizmet amaçlı bir kurum olduklarını aktaran Başkan Işık: “Üniversitemizin çok kıymetli öğretim üyelerinin araştırmalarını yapabilecekleri, belli bitkilerde üretimin yapılıp ikinci ve üçüncü aşamada daha iyi değerlendirilmesini sağlayacak. Bu sözleşme iki tarafında memnun olacağı bir sözleşme. Üniversitemiz ile birlikte bu işi yürüteceğiz. 6 ay süre ile belediyemizin tüm birikimlerini, üniversitemizin görevlendireceği ekibe aktarmak amacıyla orada iki arkadaşımızı görevlendirmeye devam edeceğiz. Üniversitemize, belediyemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

“ÇOK İYİ BİR NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ise, “Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezine ve üniversitemize yakışır bir şekilde, Kütahya’nın potansiyeline yakışır bir şekilde bu merkezi çok iyi işleteceğimizden oldukça eminiz. Biyoloji bölümümüz en köklü ve güçlü bölümlerimizden bir tanesi. Bu anlamda tıbbi bitkiler ve aromatik merkezini çok iyi bir noktaya taşıyacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi. Yapılan konuşmaların ardından tahsis imzaları Başkan Işık ve Rektör Uysal tarafından atıldı.