03/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“ASYA VE SAKARCAN” ÇOCUKLARA SINIRLARINI ÖĞRETECEK

Çocukların sınırlarını öğrenmesini hedefleyen koruyucu-önleyici “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” tiyatro oyunu sahnelere geri dönüyor. 5-9 yaş aralığındaki çocukların eğitimini hedefleyen oyun, 24 Eylül’de, Tavşanlı ve Şaphane ilçelerinde, 25 Eylül’de Kütahya merkezde çocuklarla buluşacak.

İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından desteklenen tiyatro projesi bugüne kadar yerel belediyeler, milli eğitim ve sivil toplum kuruluşları iş birliği ile 35 etkinlikte çocuklar ile buluştu.

ÜÇ YILDIR ÇOCUKLAR VE AİLELERİ İLE BULUŞUYOR

2019 yılında sahne ile buluşan tiyatro oyununun yazarı Gürkan Kap’ın kurduğu Çocuk Eğitim Akademisi, 2020 yılından beri oyunun organizasyon faaliyetlerini yürütüyor. Genel sanat yönetmenliğini M. Gökhan Bulut’un yaptığı “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” tiyatro oyunu çocuklar ile bakım verenler arasında doğru iletişimi sağlamak ve çocuklarda kendini koruma bilinci oluşturmak için üç yıldır çocuklar ve aileleri ile buluşuyor. Ayrıca oyun hikâye kitabı olarak da çocukların kitaplığında yer alıyor.

ÇOCUKLAR BEDENİNİ KORUMAYI TİYATRO İLE ÖĞRENEBİLİR Mİ?

Tiyatro; çocukların öğreniminde en doğru araçlardan biridir. Eğitimlere zaman ayıramayan anne ve babaların çocukları ile birlikte katılabileceği ve çocuğun gelişimi için önemli bilgileri öğrenebilecekleri eğlenceli bir faaliyettir. Eğlenerek ve aynı anda çocukların birçok duyusuna hitabeden eğitim materyali olarak tiyatro önemli bir araçtır. Oyunun yazarı ve Çocuk Eğitim Akademisi’nin Kurucusu Eğitmen Yazar Gürkan Kap: “Tehlikeye karşı en önemli adım, bilinçlenmek ve çocuklarımızı bilinçlendirmektir. Sizler de gündelik sorunlarınızın içerisinde bu bilinçlenmenin bir parçası olmalısınız” açıklamasında bulundu.

“BELEDİYELERİMİZİN DESTEĞİ ŞART”

Projenin yaygınlaştırılmasına dikkat çeken Eğitmen Yazar Gürkan Kap, “Ebeveynlerin ana görevi çocuklarının ve kendilerinin gıda, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ne yazık ki tiyatro ülkemizde her çocuğun ulaşabildiği bir etkinlik değil. Çocuk Eğitim Akademisi olarak öncelikli amacımızı her çocuğa ulaşabilmek olarak belirledik. Her çocuğa ulaşabilmek için ise belediyelerimizin ve iş insanlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Çocuklarımızın başına gelen olumsuz olayları görüp üzülmek yerine, önleyici çalışmaları gerçekleştirip sorunların üstesinden birlikte bilinçlenerek gelebileceğimize inanıyoruz. Bu konuda desteklerini esirgemeyen belediye başkanlarımıza bu mücadelenin bir parçası olduğu için teşekkür ediyoruz. Toplumun her bireyi çocukların hakları konusunda bilinçlenerek bu mücadelenin bir parçası olabilir” açıklamasında bulundu.

NE ZAMAN-NEREDE SAHNELENECEK?

Tiyatro, Kütahya merkez ve iki ilçesinde çocuklarla buluşacak. 24 Eylül’de Tavşanlı Belediye Kültür Sarayı’nda izleyicileriyle buluşacak tiyatro, saat 17.00 ve 18.00 olmak üzere iki seansta oynanacak. Aynı tarihte Şaphane’de de sahne alacak oyun, saat 12.30’da Belediye Sinema ve Düğün Salonunda izleyicilerini ağırlayacak. Tiyatro ekibinin son durağı Kütahya merkez olacak. 25 Eylül Pazar günü Kütahya saat 16.00’da Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde oynanacak oyun çocuklar ve ailelerini hem eğlendirecek hem eğitecek.