17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

BAKAN VARANK KÜTAHYALI ENES’İ ANLATTI

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK BİLİM MERKEZİ AÇILIŞINDAN GENÇLERE SESLENEREK, "SABIRLI OLACAĞIZ, SIKI ÇALIŞACAĞIZ, TARTIŞACAĞIZ, HAYAL KURACAĞIZ AMA ASLA PES ETMEYECEĞİZ. UNUTMAYIN; EN ZEKİLER, EN ÇOK ÇALIŞANLAR, EN FAZLA İMKANA SAHİP OLANLAR DEĞİL HİÇ PES ETMEYENLER BAŞARIYA ULAŞIR" DEDİ. (AHMET SERDAR ESER - AKİF YILMAZ - SUAT METİN/ANTALYA-İHA) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin en büyük bilim merkezinin açılışından gençlere seslenerek, "Sabırlı olacağız, sıkı çalışacağız, tartışacağız, hayal kuracağız ama asla pes etmeyeceğiz. Unutmayın; en zekiler, en çok çalışanlar, en fazla imkana sahip olanlar değil hiç pes etmeyenler başarıya ulaşır" dedi.

Antalya Kepez Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezinin açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen yıl TEKNOFEST’te tanıştığı Kütahya Enes Öztürk’ü anlattı. Varank: “Enes bana, benim adımı unutmayın. 15 sene sonra bunu başardığımda beni tebrik edeceksiniz dedi. İşte bizim hayalini kurduğumuz gençlik bu” ifadelerini kullandı.

Kepez Belediyesi’nin Dokumapark’ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurduğu Antalya Bilim Merkezi ve Bilim Festivali (BilimFest) ziyaretçilerine kapılarını açtı.

“BİZİM HAYALİNİ KURDUĞUMUZ GENÇLİK BU”

Bilim ve teknolojide gençlere büyük önem verdiğini söyleyen Varank, geçen yıl Kütahya’da katıldığı TEKNOFEST’te Enes adında bir lise öğrencisiyle yaşadığı diyaloğu anlattı. Varank: “Bu genç arkadaşımız beni kolumdan tuttu ve Sayın Bakanım benim standımı ziyaret edeceksiniz dedi. O standa gittim ve gencimizin projesine baktım. İnanın hayran oldum. Enes bana ne dedi biliyor musunuz? ‘Sayın Bakanım, şu anda Türkiye’nin bundan 15 sene sonra uzay istasyonunda kullanacağı oksijen üreten biyoteknolojik temelli sistemin prototipine bakıyorsunuz. Benim adımı unutmayın, 15 sene sonra bunu başardığımda beni tebrik edeceksiniz’ dedi. İşte bizim hayalini kurduğumuz gençlik bu. Bu özgüvene, bu adanmışlığa, bu inanca sahip bir gençlik” diye konuştu.