04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

BAŞKAN IŞIK PROJELERİ ANLATTI

Kütahya’da yapımı devam eden projeleri yerinde inceleyen Belediye Başkanı Alim Işık, “Zafer Meydanı’nı 30 Ağustos’a yetiştireceğiz. Merkez Pazar yeri ve Cumhuriyet Caddesi ile ilgili son kararı da vatandaşlarımızın taleplerini aldıktan sonra vereceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Zafer Meydanı çalışmalarını yerinde inceledi. İnceleme sonunda basına bilgi veren Başkan Işık, “Şehrimizin vizyon projelerinden ve uygulamalarından biri olan Zafer Meydanı projemizin ne aşamada olduğunu birlikte inceliyoruz. Burada yaklaşık 1100 m³ beton uygulaması yapıldığı düzenlemeye geçtik. Şu ana kadar tüm altyapımızı yeniledik. Telekom, Çinigaz ve diğer altyapılarımız olan kanalizasyon ve su tesisatlarımızın tamamı yenilendi. Bir taraftan vazomuzun imalatı devam ediyor, bir taraftan da meydan çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Allah nasip ederse 30 Ağustos’ta büyük zaferin yüzüncü yıl dönümünde burayı vatandaşlarımızın hizmetine açmak istiyoruz. Bugüne kadar göstermiş oldukları sabırdan dolayı tüm hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Herkes merak ediyordu geçmişte bir alt geçit için iki, üç yıl harcanan bir şehirde acaba bu meydan iki, üç yılda bitirebilir mi diye vatandaşlar üzüntü, endişe içerisindeydi. Şimdi iki ay içerisinde bu noktaya gelinmesinden hemşerilerimin oldukça memnun olduğunu görüyorum.  Resmen 1 Haziran, fiilen ise 7 Haziran’da buranın imalatı başladı, daha iki ay dolmadan 95 bin m² uygulama alanının önemli bir kısmı tamamlandı. Şimdi ağırlıklı olarak meydanda çalışıyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın Kütahya’mızı ziyaretinde hizmete açılacak şekilde planlamalarımızı yaptık. Yoğun bir şekilde imalat çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“KÜLTÜR MERKEZİ VE KÜTÜPHANE AÇIK İHALESİ YAPILACAK”

Kültür merkezi ve kütüphane hakkında bilgi veren Başkan Işık ”22 Ağustos tarihinde kültür merkezi ve kütüphane projesinin açık ihalesi var. Hızlı bir şekilde projeyi başlatıp 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında şehrimize hediye edeceğiz. 30 Ağustos İş Merkezimizin ihalesi tamamlandı, 8 ay gibi kısa bir sürede işi bitirip Ulucami’nin önündeki eski iş merkezinde bulunan esnaflarımızı oraya taşıyacağız. Ulucami önünü de Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında açıp altına otopark üstüne de yeşil alan olacak şekilde şehrimize kazandıracağız” diye konuştu.

“MERKEZ PAZAR YERİ VE CUMHURİYET CADDESİ’NDE TAKDİR HALKIMIZIN”

Merkez Pazar yeri ve Cumhuriyet Caddesi ile ilgili de konuşan Başkan Işık, her iki yer için de kararı vatandaşa bırakacaklarını söyledi. Pazar yerinde yıkım işleminin tamamlandığını aktaran Başkan Işık şunları kaydetti: Burasıyla ilgili ne yapacağız konusunda bir kamuoyu yoklaması yaparak doğru tercihi ve kararı vermek için çalışıyoruz. Pazarcı esnaflarımızın talepleri devam ediyor. Projemiz hazır. Eğer pazar yerinin yapılması konusunda kamuoyunun da talebi o yönde gelirse ihaleye çıkacağız, değilse de alternatif bir pazar yeri projesi hazırlayıp burayı farklı bir şekilde değerlendireceğiz onu da milletimize soracağız. Zafer meydanı projesi tamamlandıktan sonra vatandaşlarımıza soracağız. 2019 Yılının Temmuz ayında üç gün süren trafik şurası yapıldı. 35 maddeden oluşan öneriler dizisi içerisinde 35. maddede gerektiğinde Cumhuriyet Caddesi’nin trafiğe açılması yönünde bir öneri vardı. Ama o günün şartlarında maalesef sosyal medyada Mustafa İça yaptı Alim Işık yıkacak diye bu işi gündeme taşıdılar. Biz de zamana bıraktık. Çıkan pandemiyle birlikte öncelikler değişti ama şimdi zamanı geldi. Bu konuyu buradaki esnafımız başta olmak üzere tüm kamuoyuna soracağız.  Meydan açıldıktan sonra Cumhuriyet Caddesi’ndeki birçok vatandaşımızın vakit geçirdiği zamanın önemli bir bölümü buraya kayacak, Bekir Avlupınar Caddesi ve devamında yapacağımız Laleli Cami bölgesindeki trafiğe kapalı alanlara vatandaş kaydığında burasının olmazsa olmazı trafiğe açılması yönünde. Ben baştan beri fikrimi açık ve net söyledim. Siz şehrin ana arterini trafiğe kapatırsanız trafik, ulaşım ve otopark sorununu çözemezsiniz ama zamanı var her şeyin. Aradan geçen iki buçuk yıllık süre artık yavaş yavaş bunun ihtiyaç olduğunu gündeme getirdi.