12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

BAŞKAN TOZARAYDIN’IN YAZISI ‘KIZILAY POSTASI’NDA

Hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile Ege Bölgesinde ikinci olan Kızılay Kütahya Kadın kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Kütahya Kızılay Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın’ın, Kızılay sürecini anlattığı yazısı ‘Kızılay Postası’ Şubat ayı bülteninde yayımlandı.

Başkan Semra Sarıışık Tozaraydın’ın “Kızılay İle Uzanan Sevgi Elimiz” yazısı şu şekilde: “Kızılay kadın gönüllüsü olma hikâyem ‘Nasıl başladı?’ diye sorduklarında 2021 Ocak ayında başladı diye ifade ediyordum. Ama sonra şöyle bir düşününce… Hikâyem annemle başlıyordu. Benim annem bir Kızılay Hemşiresiydi.

Çocukluğum boyunca fotoğraflarında gördüğüm o kırmızı hilalli kep, beyaz Kızılay hemşiresi forması, evimize gelen ve evlerine gittiğimiz herkese uzanan o sevgi dolu sağlıkçı eli ve sağlık önerileri… Tanıdığı, tanımadığına uzanan yardımları, biz hasta olduğumuzda başımızdan ayrılmayan şefkati…

Kızılay Gönüllüsü olmak bir cesaretti, bir borçtu, bir gelecekti benim için. Belki kabımdan çıkmak, hiç tanımadıklarımla çalışmak, yapabileceklerimin farkına varmaktı. Böylelikle yolculuğa başladım. Sonra, Kızılay sevgi gücünün farkına varınca bunca yıl biriktirdiğim dostlarım bir anda yanımda oldular ve elbirliği ile kolektif bir katkıya dönüştü yaptıklarımız.

Kütahya’da karşılaştığımız birçok kişi Kızılay ve Kızılay’ın anlamını Kızılay kadınlarının çalışmaları ile tekrar hatırladıklarını söyler oldu.

Pandemi ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu bazı günler yaşlı bir teyzenin utanarak kulağımıza söylediği ihtiyaçları, bazı ziyaretlerimizde ağlamaz denen amcaların gözyaşlarıyla anlattıkları, bazı günler kapımı günlerdir ilk çalansınız dendiğinde hissettiğimiz ve hissettirdiğimiz mutluluk bize güç verdi. Bazen de küçücük bir çocuğun “Kızılay’ımız, zor zamanımızda, yanımızda olansınız” sözleri ne kadar doğru bir yerde olduğumuzu tekrar keşfetmemize ve sevgiyi paylaşmanın mutluluğuna götürdü bizleri.

Ama mutluluğu kendi içimizde yaşamak yetmezdi. Daha çok insana ulaşmak onların da bu duyguları yaşayabilmesini sağlamak için; “Gönüllümüz olun; Ayrım gözetmeden, tarafsız, bağımsız ve insanlık ilkeleri çerçevesinde, birlik ve evrensellik ilkesine bağlı çalışan bir yardım kuruluşu olan Kızılay’ımıza gelin beraber merhamet çınarları olalım” dedik.

Anlamıştık ki; Güçlü toplum inşası yolundaki en büyük aktörlerden biri olan gönüllülük, topluma ve Kızılay’a sayısız faydalar sağlıyor. Gönüllülük özgüven kazandırma, sosyal çevre geliştirme, yeni yeteneklerini keşfetme, takım çalışması deneyimi edinme, manevi tatmine erişme, eksiklikler ile yüzleşme ve kariyer geliştirme gibi birçok konuda önemli kazanımlar ile bizlere gelişme imkânı sunarken toplumdaki dayanışmayı, sosyal sorumluluğu, direnci, empatiyi, farkındalığı ve kalkınmayı artırıyor.

2022 yılı Kızılay’ımızda “Dayanışma Yılı.” Bu yıl Kızılay Kadınları olarak odaklanacağımız en temel alan ise yoksullarla, kırılgan topluluklarla, işsizlerle, yetimlerle ve korunmaya muhtaç insanlarla dayanışma olacak. Kızılay sosyal girişimcilik programları ile sadece yardım değil üretim noktasında insanların kendi emeği ile ürettikleri iş fırsatı modelini hayata geçireceğiz.

Bizler için paylaşmak, varlığımızın olmazsa olmazı. Bir şey almadan, karşılık beklemeden gönüllü olmak, elinde olan ve elinden gelen ne varsa paylaşmak. Paylaşırken dayanışmak. Yardımseverlikten çok çözüm geliştirmeyi öğretmek.

Biz Kızılay Kadınları iyilik yolunda yürümeye ve sevgi dolu ellerimizi uzatmaya devam edeceğiz. Sizlerin ellerini de aramızda görmeyi çok isteriz.”