18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU”

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, ülke geneli organize sanayi bölgelerinde 3 gündür süren elektrik kesintilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sanayide çalışan 8 bin işçinin geçişi süreliğine işten çıkarıldığını belirten Şahbaz: “Bu kesintinin bedeli sanayicimiz açısından çok ağır olmuştur” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, ekonomik krizin yanı sıra son dönemde ülke gündemine oturan enerji krizine ilişkin de açıklamalarda bulundu. 3 günlük elektrik kesintisinin Türkiye tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çeken Başkan Şahbaz, yaşananların AK Parti iktidarının yönetim anlayışının bir sonucu olduğunu aktardı.

ÜLKE TARİHİNDE İLK

Ülkedeki yönetim krizinin hayatın tüm aşamalarında kendini gösterdiğine dikkat çeken Başkan Şahbaz, İran Doğalgazının kesilmesi ile birlikte son olarak enerji darboğazının ortaya çıktığını kaydetti. Şahbaz: “Yaşananlar, ülkemizde stratejik enerji planlamasının olmadığını göstermiştir. Daha önceden İran tarafından doğalgaz kesintilerin olacağı bilinmesine rağmen tedbirler alınmamış, yeterli doğalgaz depolanmamıştır. Şu anda doğalgaz depolarının doluluk oranı ancak %32 civarındadır. Enerji darboğazı ortaya çıkmış ve ülke tarihinde ilk defa üretim sektörü üç gün üretimini durdurmak zorunda kalmıştır” ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA 19’UNCU SIRADA

Doğalgaz depolarındaki yetersizlik nedeniyle 23 Ocak 2022 gecesinden beri üç gün boyunca sanayi bölgelerinde elektrik ve doğalgaz kesintisi uygulandığını hatırlatan Başkan Şahbaz: “Sanayide doğalgaz ve elektrik kesintileri ile birlikte sanayi kuruluşlarımızda üretimin üç gün boyunca durdurulmuştur. Enerji darboğazından en fazla etkilenen illerden bir tanesi de Kütahya olmuştur. İlimizdeki sanayi kuruluşları porselen, seramik ve cam sektöründe yoğunlaşmıştır.  Bu sektörler de enerjinin en fazla kullanıldığı alanlardır. İlimiz sanayisi doğalgaz kullanımında Türkiye’de 19. sıradadır. Kütahya Organize Sanayi yönetimi tarafından bildirildiğine göre, ilimizdeki 106 sanayi kuruluşundan 96 tanesi üretimini tamamen durdurmuş, on sanayi kuruluşumuzda ise fırınların kapatılması ciddi maliyet ve hasar yaratacağı için kendi çabalarıyla jeneratör kullanarak fırınlarını açık tutmaya çalışmaktadırlar. Bu kesintinin bedeli sanayicimiz açısından çok ağır olmuştur” açıklamasında bulundu.

“ŞEHRİMİZİN SANAYİSİ DURMA NOKTASINDA”

Başkan Şahbaz, üretimin durması sebebiyle 8000 işçiye geçici olarak üç gün izin verildiğini söyledi. Sanayi kuruluşlarının tekrar bu gibi enerji kesintilerine dayanma gücünün kalmadığını vurgulayan Başkan Şahbaz: “En ufak bir enerji kesintisinde şehrimiz sanayisi durma noktasına gelecek ve çok büyük ihracat, üretim kaybı ve işsizlik artarak toplumsal ve ekonomik çöküşe neden olacaktır. Sanayide ve üretim sektöründe doğalgaz maliyeti çok yükselmiştir. Hane halkına sağlanan sübvansiyonlar maalesef üretim sektöründe çalışan firmalarımıza sağlanmamaktadır. İlimizde can ve porselen sektörleri enerji bağımlı sektörler olduğu için enerji ve üretim maliyetinin bu kadar yüksek olması enflasyonu da tetiklemektedir. Enerjideki maliyet artışı büyük küçük tüm işletmeleri etkilemektedir. Bu kadar yüksek enerji maliyetleri ile enflasyonun düşmesi beklenemez. Bu nedenle önümüzdeki aylarda maliyet kaynaklı  bir zam furyası kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

“CHP OLARAK BİZLER BU ÜLKEYİ YÖNETMEYE HAZIRIZ”

Üretim maliyeti düşürülmeden enflasyonun düşürülmesinin imkânsız olduğunun altını çizen Başkan Şahbaz: “Tüketicinin üzerindeki KDV ve ÖTV yükünün kaldırılarak destek olunmasını istiyoruz. Üretim maliyetlerinde, enerjide KDV %18’dir. KDV ve ÖTV’nin sıfırlanması üretimde ciddi bir maliyet düşüşü ve üretici ve tüketicide rahatlama yaratacaktır. Devletin bütçesini mevduat sahiplerine değil, üretime ayrılmasını talep ediyor, fedakârlığı halktan değil saraydan bekliyoruz. CHP olarak bizler bu ülkeyi yönetmeye hazırız. Planlı bir şekilde, kendi öz kaynaklarımızla ürettiğimiz temiz enerji politikamızla enerji sorunumuzu çözeceğiz. Enerjide dışa bağımlılığı minimuma indirecek, maliyetleri düşüreceğiz. Sanayicilerimizin uluslararası piyasada rekabet edebileceği katma değeri yüksek ürünleri üretebilmesi için gerekli koşulları oluşturacağız. Finansal piyasalardaki istikrarsızlığı önleyecek ve sanayicilerimiz için uygun yatırım ortamını sağlayacağız. Üretici ve ihracatçı firmalarımızı kur faiz kıskacından çıkaracağız. Devlet bütçesini bir avuç yandaş müteahhit ve sermayedarın döviz mevduatı garantisi  değil üretim için, üreten sanayicimiz, çiftçimiz ve halkımızın refahı için kullanacağız” diyerek sözlerine son verdi.