16/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

‘BİR BAŞKADIR ÇANAKKALE’ SEYİRCİYLE BULUŞTU

16 Mart 2022 tarihinde Kütahya Belediyesi, Kütahya Muharip Gaziler Derneği, Kütahya Harp Malulü-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Uluslararası Germiyan Kültür Sanat Edebiyat ve Bilim Derneği, Dumlupınar Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde ‘Bir Başkadır Çanakkale’ tiyatro oyunu seyirciyle buluştu.

7’den 77’ye oyuncu kadrosuyla halktan yoğun ilg gören tiyatro oyununa Kütahya Valisi Ali Çelik ve eşi Nezihe Çelik, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkanı Alim Işık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kırbaç, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Yaşar Saygılı’nın hikayelerini derlediği oyunu Zühre Selvitopu ile Fatma Barkın kaleme alırken editörlüğünü ise Gamze-Şenol Genç çifti yaptı. Sanat danışmanlığını Erkan Morkoç’un üstlendiği oyun izleyiciden büyük ilgi gördü. Tiyatro oyunu öncesi Uluslararası Germiyan Kültür Sanat Edebiyat ve Bilim Derneği’nin resim sergisi protokol üyeleri tarafından açıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması sonrası dernek başkanlarının konuşmasıyla başladı. Emirhan Ataç’ın Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ adlı şiirini okuması ve yaşanmış hikayelerden esinlenerek yazdığı dört oyunla devam etti. Aşık Mustafa Sarı ve Altı Nokta Körler Derneği Başkanı İsmail Barış sazı ve sözüyle eşlik ettiği program protokol üyelerinin oyuncu ve sanatçılara plaket ve teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi. Tiyatro oyunu 23 Mart Çarşamba günü Dumlupınar ve Altıntaş Kaymakamlığı tarafından Altıntaş ilçesinde tekrar sergilenecek.