30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ÇİNİCİLER ÇARŞISI’NDA 150 ESNAFTAN ORTAK ÇAĞRI

Çiniciler Çarşısı’nda 150 esnaf bir araya geldi. Esnaf, çarşı girişindeki balık restoranın kaldırılması için imza toplarken, Çiniciler Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Nida Olçar, “1 esnaf mı 250 dükkân mı? Biz buradaki yapının taşınması için esnafımızdan gelen talep doğrultusunda yetkili mercilere dilekçemizi verdik. Çiniciler çarşısı sahipsiz değildir” dedi.

Çiniciler Çarşısı’nda 150 esnaf balık restoranın kaldırılması ve vazo kule projesinin çiniciler Çarşısı ile birlikte değerlendirilir revize edilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Kütahya Valiliği’ne ve Kütahya Belediyesi’ne toplu dilekçe verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çiniciler Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Nida Olçar, çarşı esnafının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. “Her konuşmaya çininin başkentiyiz diye başlıyoruz ama Ne Çiniciler Çarşısı, ne Çinili Camii ne de çinili vazomuza gerekli özen gösterilmiyor” diyen Olçar, Çiniciler Çarşısı girişindeki balık lokantasının yıllardır kanayan yaraları olduğunu söyledi. Tam çarşı ana kapısı önüne konulan balık lokantasının girişi engelleyen kötü bir görüntüye sahip olduğunu belirten Olçar, “Yıllardır burada var olmaya çalışan çini esnafının ticaretini engellemektedir. 1 esnaf mı 250 dükkân mı? Biz buradaki yapının taşınması için esnafımızdan gelen talep doğrultusunda yetkili mercilere dilekçemizi verdik. Bu yapının kapı önünden taşınması yönünde belediye meclisinden karar alınmasını bekliyoruz. Ne yazık ki balık lokantası yetkilileri şimdiye kadar buradaki esnafı sindirmişlerdir. Şimdi ise esnafa çalışanlarını şikayet etmek, ara duvar bölmelerini şikayet etmekle tehdit ediyorlar. Bu hakkaniyetli bir yaklaşım değil biz bunca yıl koca çarşının önünü kapatan esnafın kirada olduğu dükkan yıkılsın demedik sadece taşınsın istiyoruz o ise burada ki tüm esnafı hedef alarak tehditler savuruyor. Çiniciler çarşısı sahipsiz değildir. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya randevu talebimizi ilettik” dedi.

“ÇİNİCİLER ÇARŞISI KÜTAHYA’NIN VİTRİNİDİR”

Yönetime geldikten sonra çalışmalara başladıklarını aktaran Olçar, şunları kaydetti: Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana çok fazla taşı yerinden oynattık, elbette insanların şahsi çıkarlarına dokunduğunuzda size asılsız ithamlarda bulunabiliyorlar. Yönetim kurulum ve şahsımın yaptığı her çalışmanın hukuki dayanağı bulunmakta. Bizler dedikodu yerine hizmet ettik ve yılmadan etmeye devam edeceğiz. Çiniciler Çarşısı Kütahya’nın vitrinidir. Kütahya Belediye Başkanı Sayın Alim Işık Bey’den vazo kule projesinin çiniciler çarşısı ile birlikte revize edilip yeni bir balık lokantası faciası yaşanmasını istemiyoruz. Hem balık lokantasının taşınması hem de vazo kule halkında bilgilendirilmek üzere çarşı esnafımızın yönetimimize ilettiği dilekçeleri teslim ettik. Çiniciler Çarşısı Onursal Başkanımız Kütahya Valimiz Ali Çelik Bey’den de çini sanatçısı esnaf arkadaşlarımız ile gerekli yaptırımlar için desteklerini bekliyoruz.