04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DANİMARKA’DA BAŞKAN IŞIK RÜZGÂRI

Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık, Danimarka’da Kütahya rüzgarları estiriyor.

Türkiye-Danimarka Stratejik Sektör İşbirliği ile yürütülen “Verimli ve Düşük Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Kentleri Birliği’nden bir heyetle Danimarka’ya giden Başkan Işık, enerji ve ısı uygulamalarına yönelik teknik çalışma ziyaretlerine katılıyor. Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olan Osman Zolan’ın yanı sıra Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ve Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın da bulunduğu heyetle Danimarka’nın önce Snderborg kentine giden Başkan Işık,  Snderborg Belediye Başkanı Erik Lauritzen’e konuk oldu. Snderborg Belediye binasında göndere çekilen Türk bayrağı ile karşılanan heyet, burada gerçekleştirilen teknik çalışma toplantısına katıldı.

ENERJİ DOLU TEMASLAR

Belediye ziyaretinin ardından heyet halinde altyapı çözümleri, enerji, ısıtma ve soğutma alanlarında geniş bir yelpazede her sektöre hizmet sunan Danfoss şirketini gezen Başkan Işık, dünyaca ünlü bu şirketin enerji verimliliği yönündeki çalışmaları ve termal kaynakların da kullanıldığı bölgesel ısıtma sistemlerini yakından görme fırsatı buldu. Danimarka temasları çerçevesinde daha sonra Aarhus kentine geçen Başkan Işık, 350 bin kişilik nüfusuyla Kopenhag’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Aarhus’ta da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Aarhus Belediyesini ziyaret eden Işık, Snderborg’da olduğu gibi burada da heyet halinde göndere çekilmiş olan Türk bayrağı ile karşılandı. Belediye Başkanı Jacob Bundsgaard’a konuk olan Türk heyeti, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dair teknik bir toplantı gerçekleştirdi.

PİLOT UYGULAMALAR GÖRÜLECEK

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Danimarka Hükümeti arasındaki sektörel işbirliği çerçevesinde yürütülen ortak proje için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi olarak Danimarka’da bulunan Başkan Işık, Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki enerji yatırımları ile pilot uygulamaları da yine heyet halinde yerinde görüp, inceleme fırsatı bulacak.

IŞIK: “DENEYİMLERİN ÜLKEMİZDE DE UYGULANMASI DİLEKLERİMİZLE”

Ziyaretine ilişkin bir açıklama yapan Başkan Işık: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ile Danimarka Enerji Ajansının birlikte yürüttüğü ‘Bölgesel Isıtma ve Soğutma Sistemleri Projesi’ kapsamında yerinde incelemelerde bulunmak üzere Bakanlığımız yetkilileri, Belediye Başkanlarımız ve Belediye Personelimiz ile Enerji Ajansı yetkilileriyle Danimarka çalışmalarımız devam ediyor. Enerji verimliliği ve yeni teknolojiler konusunda ileri düzeyde uygulamaların yer aldığı Danimarka’nın değişik il ve belediyelerinde edinilen deneyimlerin ülkemizde de uygulanması dileklerimizle” ifadelerini kullandı.