17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

‘DEVA PARTİSİ’NİN OLMADIĞI HİÇBİR İKTİDAR ÇÖZÜM İÇİN HAZIR DEĞİLDİR’

DEVA Partisi Kütahya İl Başkan Vekili Yalçın Can, partisinin yükseköğretim eylem planını açıkladı. Planın akademik çevrelerin yoğun ilgisini çektiğini belirten Yalçın Can, Genel Başkan Ali Babacan’ın açıklamalarını dile getirdi.

Açıklanan yükseköğretim eylem planı kapsamında; YÖK kapatılacak. Rektörleri, mütevelli heyetleri seçecek. Üniversiteye giriş sınav sistemi değiştirilecek. Kampüsler halka açılacak. Akademisyenlerin ifade özgürlüğü ve siyaset yapmalarının önündeki engeller kaldırılacak. İşsizlikle mücadele amacıyla üniversiteler hayat boyu eğitim verecek. Eğitim ile çalışma hayatı arasında uyum sağlanacak.

Genel Başkan Ali Babacan, Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla partisinin 50 maddeden oluşan Yükseköğretim Eylem Planı’nı duyurdu. “Yeni üniversite, yükselen Türkiye” sloganıyla hazırlanan yedinci eylem planının ayrıntılarını DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ergen paylaştı.

“YÖK KAPATILACAK” Babacan, tanıtım töreninde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “DEVA Partisi’nin olmadığı hiçbir iktidar çözüm için hazır değildir. Her eylem planını ortaya koyduğumuzda bir kez daha anlıyoruz ki DEVA Partisi’nin işin içinde, işin başında olmadığı hiçbir iktidar bu ülkenin sorunlarını çözmek için hazır değildir. Türkiye dünyaya bilgi ihraç edecek. Öncelikle fırsat eşitliğini sağlayacağız. YÖK’ü kapatacağız. YÖK’ün kapatılması, sadece partimizin programında yer alan bir husus olarak kalmadı. Altı partinin ortak anayasa değişikliği metninde de mutabakat hususu olarak yer aldı. Rektör seçimlerini mütevelli heyetlerine bırakacağız. Cumhurbaşkanının üniversitelere kafasına estiği gibi rektör atamasını engelleyeceğiz. Bu sorunu kökünden çözeceğiz. Ayrıca rektörleri de performans denetimine tabi tutacağız. ARGE teşviklerine ulaşmayı kolaylaştıracağız. Akademisyenlerin ARGE teşviklerine ulaşmasını kolaylaştıracağız. Bilimsel faaliyetin önünde hiçbir engel bırakmayacağız. Türkiye’yi bilgi üreten kurumlarımızın niteliğini yükselterek kanatlandırabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Eğitim hayatı ile çalışma hayatı arasında uyum şart. Eğitim alanında yapacağımız atılımın Türkiye’yi orta gelir tuzağından çıkarmak için elzem olduğunu biliyoruz. Üniversiteleri pek çok alanda geliştirmek için seferber olacağız. Üniversitelerimizi; elektrikli araç, 5G teknolojisi, yeni nesil savunma sanayi ve oyun sektörü gibi pek çok alanda geliştirmek için seferber edeceğiz. Üniversitelerin dijital yetkinliklerini, araştırma ve geliştirme kapasitelerini arttıracağız. Üniversite araştırmalarından çıkacak derin teknolojiler için girişimcilik fonlarının kurulmasına katkı vereceğiz. Üniversiteye giriş sınav sistemini değiştireceğiz. Öğrencilerin barınma sorunlarını çözeceğiz. Üniversiteler hayat boyu eğitim verecek. Kampüsler halka açılacak.”