30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DPÜ TAKIMLARI TEKNOFEST KARADENİZ’DE

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, ’Millî Teknoloji Hamlesi’ sloganıyla, havacılık, uzay ve teknoloji konularına ilgi uyandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkan ve bu yıl beşincisi Samsun’da düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne (TEKNOFEST Karadeniz) akademik paydaş sıfatıyla, akademisyenleri ve öğrencileri ile yer alıyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bu yıl 5.’si düzenlenen TEKNOFEST’te yerini aldı. DPÜ’nün, kuruluşunun 30. yılı olması sebebiyle, en az 30 takım sloganı ile yola çıktığı TEKNOFEST yolculuğu, başlangıçtaki 30 takım hedefini aşarak başlamıştı. Takımlar ülkenin farklı şehirlerinde farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalarda çoğunlukla finale kalarak DPÜ için gurur kaynağı oldular ve gelecekteki yarışmalar için de umut verdiler.

KARANDA İHA ANA SAHNEDE ÖDÜL ALACAK

TEKNOFEST 2022’de yarışan ekipler arasında en büyük başarıyı DPÜ KARANDA İHA Takımı elde etti. DPÜ KARANDA İHA, Kütahya’da düzenlenen toplamda 96 takım ve yaklaşık bin yarışmacının katılım gösterdiği Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’nda şampiyon olarak TEKNOFEST Karadeniz’de ana sahnede ödül almaya hak kazandı. Ayrıca ekiplerden BioSpacEx Takımı, Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Fikir Kategorisi Üniversite ve Üzeri Seviyesi Alanında Proje Detay Raporu kategorisinde 2. olup TEKNOFEST Trabzon etabında ilk 10’a girerek Samsun’daki etkinliğe katılmaya hak kazandı.

2.5 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLENİYOR Öte yandan Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen etkinlikte DPÜ bu yıl TEKNOFEST organizasyonunun sayılı akademik paydaşı arasına girerek, 2.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen TEKNOFEST Karadeniz’de tanıtım ve iş birliği etkinliklerinde de bulunmayı sürdürüyor. Başarıları ile DPÜ’yü gururlandıran takımlar, TEKNOFEST Karadeniz’de yer alarak yoğun ilgi gören stantta sunumlarını gerçekleştirme ve çalışmalarını geniş kitlelerle paylaşma şansı buldular.