04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DPÜ TAKIMLARI TEKNOFEST’TE YARIŞIYOR

Aralarında DPÜ’nün takımlarından Karanda ve Kızıl Kuasar’ın da yer aldığı 98 takımın İHA’ları, TEKNOFEST’te kıyasıya mücadele ediyor.

TEKNOFEST çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen DPÜ’nün Karanda ve Kızıl Kuasar takımlarının da yarıştığı Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması, Kütahya Zafer Havalimanı’nda düzenlenen törenle başladı.

440 TAKIM BAŞVURDU

Büyük Zaferin 100’üncü yılı olması sebebiyle Kütahya’da gerçekleşen yarışmaya, bu yıl geçen yıla göre yüzde 77 artış ile toplam 440 takım ve yaklaşık 3 bin 500 öğrenci başvuru yaptı. Aralarında DPÜ’nün takımlarından Karanda ve Kızıl Kuasar’ın da yer aldığı 98 takımın İHA’ları, 14 Ağustos’a kadar bilimsel ve teknik ölçütlerine göre yapılacak değerlendirmelerde derece almaya çalışacak.

ÖDÜLLER 14 AĞUSTOS’TA BELİRLENECEK

Büyük rekabet ve heyecanın yaşanacağı yarışmalarda takımların 50 bin Türk Lirası’na (TL) kadar Performans, Mansiyon, Teşvik ve TUSAŞ ödülleri 14 Ağustos 2022 tarihinde belirlenecek. Derece alan takımlar, ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.