18/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DPÜ’DE ÇANAKKALE RUHU

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi, Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları ve Dr. Öğr. Üyesi Kevser Değirmenci’nin konuşmacı olarak katıldığı “Çanakkale Ruhu: Bugün” başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı.

“DPÜ’de Çanakkale Ruhu: Bugün” başlıklı konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, konuşmacı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Kevser Değirmenci’nin yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

“ÇANAKKALE BİR VAR OLMA MÜCADELESİDİR”

Prof. Dr. Kâzım Uysal, Çanakkale şehitlerini rahmetle ve minnetle anarak başladığı konuşmasında etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Çanakkale Savaşı’nın başlamasının 107. yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vatanda yaşamamızın sebebi, aziz şehitlerimizdir. Bundan dolayı bizim yaptığımız her şeyden, her sevaptan onlar da hissedardır. Bundan dolayı makamları büyüktür ve yetişilmez. Onlar canlarını ortaya koymasaydı bugün bizim canımız da olmazdı. Aziz milletimizin en önemli hasleti budur. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gaziyim’ der ve ölümün yüzüne gülerek bakar. Eşsiz cesareti ve kahramanlığı bu duygudan gelir. Biz, aslında Çanakkale Savaşını iman gücüyle kazandık. Hem sayıca hem de teçhizatça bizden çok üstün olan milletleri bu duygu ile yendik.”

“ŞEHİTLERİMİZ BİR MİLLETİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ”

Konferansta ilk sözü alan Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları: “Çanakkale’de milletimizin, binlerce evladı mukaddes vatan toprakları için, gözünü kırpmadan canlarını seve seve vererek şehit oldu. Bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı ve istiklâlimizi, sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, o gün orada dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazdı. İşte Çanakkale ruhu denilen bir ruh orada şahlandı” şeklinde konuştu.

“NUSRET, TÜRK ASKERİNİN EN ZOR ZAMANDA NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERMİŞTİR”

Dr. Öğr. Üyesi Kevser Değirmenci, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na katılması sürecinden, Çanakkale cephesinin açılmasına ve Çanakkale Deniz Savaşları’na değinerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bir gece önce Nusret mayın gemisiyle Boğaz’a mayın döşeyen Osmanlı askeri, yaklaşık 7 saat süren bu bombardımana metanetle karşı koymuştur. İngiliz ve Fransız savaş gemileri uzun menzilli toplarıyla tabyaları dağıttığını düşünerek Türk toplarının ateş menziline girdikten sonra neye uğradığını şaşırmışlardır. Türk askerinin en zor şartlarda bile neler yapabileceğinin mucizevi bir örneğine şahit olmuşlardır. Tarihe zafer olarak kaydedilen 18 Mart Boğaz Muharebesi hakkında bir İngiliz General, ‘Pek uygun başlamış olan gün, bu meçhul mayın hattının olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez’ demiştir. Bu başarı, Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlardan başka bir o kadar Türk topçusunun da (Seyyid Onbaşı) insanüstü çabasının bir sonucuydu.”

“SAVAŞIN KADERİNİ MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN EMRİ DEĞİŞTİRMİŞTİR”

Değirmenci sözlerini; “Vatan uğrunda sonsuzluğa erişen ve Çanakkale Zaferinin onurunu bizlere bahşeden tüm gazi ve şehitlerimizin, Çanakkale’yi Türk’ün İstiklal mücadelesine önsöz yapan ve varlığını Türk varlığına armağan eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası önünde bir kez daha en derin saygılarımızla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun, huzur içinde uyusunlar” ifadeleriyle tamamladı.