04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DPÜ’YE, ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖDÜLLERİNDE 6 BAYRAK

Yükseköğretim Kurulunun düzenlediği Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde son iki yılın en çok bayrak kazanan eğitim kurumu olan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, bu yıl 6 binası için Sosyokültürel Erişilebilirliği simgeleyen mavi bayraklar kazandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 6 binasına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mavi bayrak verildi. Yükseköğretim Kurulunun öğrenim gören engelli öğrencilerin fiziksel mekânlara, eğitsel olanaklara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği Engelsiz Üniversiteler Ödülleri için bu yıl düzenlenen törende Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 6 binası, Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik ölçütlerinin sağlandığını temsil eden Mavi Bayrak kategorisinde ödül aldı.

“ BAŞARIDA EMEĞİ OLAN PERSONELİMİZİ KUTLUYORUM” Dumlupınar Üniversitesi’nin kazandığı mavi bayraklarla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal şunları söyledi: DPÜ’nün 2018’de Kütahya Valiliğinin 6 binamıza Erişilebilirlik Belgesi vermesiyle toplamaya başladığı ödüller, 2019’da Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aldığımız Eğitimde Erişilebilirlik Ödülüne ödülle devam etti. 2020’de ise YÖK Engelsiz Üniversite Ödüllerinde 13 turuncu ve 1 mavi bayrakla o yılın birincisi olduk. Ertesi yıl da 10 yeni turuncu bayrakla hem o yıl hem de genelde 23 turuncu ve 1 mavi bayrakla birincilik elde etmiştik. Sadece Evliya Çelebi Yerleşkemiz değil, ilçelerde de bu çalışmaları yürüttük ve söz verdiğimiz gibi, DPÜ’nün turuncu bayrak alacak binası neredeyse kalmadı. Yakın zamanda devraldığımız birkaç binamız dışında YÖK’ün turuncu bayrak ölçütlerine göre mekânda erişilebilirliği büyük ölçüde sağladıktan sonra, çalışmalarımızı sosyokültürel erişilebilirliği simgeleyen Mavi Bayrak kazanma üzerinde yoğunlaştırdık ve bu yıl da üç fakülte ve üç meslek yüksekokulumuzda toplamda 6 mavi bayrak ödülü kazandık. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak kazanılan bu 6 bayraktan dolayı büyük memnuniyet duyuyorum ve bu başarıda emeği geçen idari ve akademik tüm personelimize teşekkür ediyorum.