18/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

DUMLUPINAR’I TÜRKİYE’YE ANLATACAKLAR

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılına özel etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. Dernek üyeleri tarafından hazırlanan ve Dumlupınar ilçesinin milli mücadele dönemini anlatan eserlerden oluşan “100. Yılda Kurtuluşun Eşiği Dumlupınar 1922” sergisi, Türkiye’nin dört bir yanında açılarak adım adım tarihi anlatacak.

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği  (KÜSAD) üye sanatçılarının katılımı ve destekleri ile gerçekleşen, 43 sanatçının Dumlupınar ilçesinin milli mücadele günlerini anlattığı “100. Yılda Kurtuluşun eşiği Dumlupınar 1922” konulu sergi açılacak. 137 bin şehide saygının bir ifadesi olan ve 86 eserden oluşan sergi, Prof. Dr. Faik Yaylak ve Bayram Yıldız’ın koordinatörlüğünde oluşturuldu. Etkinlik kapsamında milli mücadelenin mihenk taşlarından olan, aynı zamanda ortak tarihsel konumu itibariyle Dumlupınar ilçesiyle kardeş ilçe olan Ankara/Polatlı ve Kastamonu/ İnebolu ilçelerinde birer program düzenlenecek.

YILDIZ: “ŞANLI TARİHİMİZİ GENÇ NESİLLERE AKTARMAK İSTEDİK”

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız: “Milli mücadele döneminde deniz yoluyla İnebolu’ya Yunan işgal kuvvetlerinin tüm baskılarına rağmen gönderilen yardımlar ve Osmanlı’dan kaçak yolla gelen cephane ve mühimmatlar buradan zor arazi şartlarında Ankara’ya ulaştırılmaya çalışıldı. Bu yolda ölen yaşlılar, yolda doğum yapan kadınlar ve telef olan yük hayvanları ile bu mühimmat ve cephaneleri Ankara’ya ulaştırmayı başarmışlardır. Buradan bu fedakâr insanımızı, analarımızı ve bacılarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Bu mücadelenin bir ifadesi olarak Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin 100. yılında İnebolu-Ankara arasındaki 344 kilometrelik İstiklal Yolunun başlangıç yeri İnebolu’da bu sergiyi açarak bu tarihsel olguyu bir kez daha yaşamak ve yaşatmak, şanlı tarihimizi genç nesillere aktarmak istedik” ifadelerine yer verdi.

ULUSAL ANLAMDA TANITIM

Sergi, 23 Nisan’da Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde, mayıs ayında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Sanat Galerisinde, 9-19 Haziran Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde,1-8 Temmuz’da Ankara BŞB Sıhhiye Zafer Çarşısı Sanat Galerisinde, ağustos ayında Afyon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Fuaye Salonunda, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da, eylülde Karşıyaka Belediyesi Sanat Galerisinde ve 29 Ekim 2022 tarihinde Samsun Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açılacak.  Düzenlenen etkinlik ile Dumlupınar’ın ulusal anlamda tanıtımını sağlayacaklarını aktaran Bayram Yıldız: “Bu oluşumun sağlanmasında bizlere yardımcı olan Kütahya Valimiz Ali Çelik e, Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Murat Koyak’a, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Zekeriya Ünal ve Şube Müdürümüz Muammer Özer’e, Dumlupınar Belediye Başkanımız Şemsettin Akağaç’a sonsuz teşekkürlere ediyoruz” açıklamasında bulundu.