30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

EKMEĞE YENİ ZAM YOLDA

Kütahya’da ekmeğe önümüzdeki aylarda yeni bir zam geliyor. Kütahya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, çarşı ekmeğinin 5 lira, ev ekmeğinin ise 20 lira olabileceğini söyledi. Başkan Duran, “Sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza yüzde 50’yi bulan zamlar oldu. Yaşanan bu zamlar bizi yavaş yavaş zorlamaya başladı” dedi.

2022 yılının başından bu yana 3 kez zamlanan ekmek için yeni zam haberi kapıda. Şubat, Mayıs ve Temmuz aylarında aldığı zamlar sonrası 4 lirayı gören ekmeğin yeni fiyatının 5 lira olacağı açıklandı. Kütahya Fırıncılar Odası Başkanı Murat Duran, fiyat tarifelerinin önümüzdeki aylarda yeniden güncelleneceğini söyledi. Un fiyatlarının son aylarda sabit tutulduğunu belirten Başkan Duran, “Un fiyatları yaklaşık 4 aydır devlet desteği ile sabit fiyatta duruyor. Ancak sadece un fiyatıyla olmuyor. Maya şu anda 350 lirayı gördü yüzde 350’yi bulan bir zam yaşandı. Akaryakıtta bilindiği üzere çok fazla oynama olmadı ancak enerjide büyük artışlar var” dedi.

“ÇARŞI EKMEĞİ 5 LİRA, EV EKMEĞİ 20 LİRA OLABİLİR”

Ekmek ve simide yapılan son zamların asgari ücretten önce yapıldığını aktaran Başkan Duran, birkaç gün önce sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza yüzde 50’yi bulan zamların yapıldığı söyledi. Başkan Duran, “Bilindiği gibi biz bu oranları asgari ücretten önce aldık. Elektrik ve doğalgaza sanayide gelen zamlar oldu. Yüzde 50’yi bulan zamlar 4-5 gün önce fiyatlara yansıdı. Yaşanan bu zamlar bizi yavaş yavaş zorlamaya başladı. Önümüzdeki aylardan itibaren ülke genelinde bir zam talebi tekrar gündeme gelebilir. Kilogramı 25 lira olabilir yani 200 gram ekmek 5 lira olabilir. Büyük ekmeklerde kilogramı 25 lirayı geçmeyecek şekilde tahminimi söylüyorum çarşı ekmeği 5 lira olunca ev ekmeği de 20 lira olur” diye konuştu.

“SİMİT GRUBUNDA EKMEKTEN SONRA ZAM OLABİLİR”

“Aynı şekilde simit grubunda da zam olabilir” diyen Başkan Duran şunları kaydetti:  Ancak simit grubundaki zam ekmek zammından sonra gerçekleşir. Çünkü yağ ve susam belli bir fiyata oturmuş durumda, zaten zirveyi görmüş durumda. Ama bundan sonra en ufak zamda simit grubu da zamlanabilir. Odun fiyatı da doğalgaz fiyatlarını takip eder hale geldi. Olası bir zamda simidin fiyatı 5 lira olabilir. Antalya’da zam oranıyla ilgili çalışmalar başladı. Antalya Valiliği fiyat araştırması yapıyor. Görünen o ki ekmeğin fiyatı 5 lira olacak.