17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILSIN”

Emekli maaşlarının günümüz şartlarında yetersiz kaldığına vurgu yapan TÜED Kütahya Şube Başkanı İlhan Bintez, emekli maaşlarının en az asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep etti.

Türkiye’nin gündeminin uzun zamandan beri ekonomi olduğuna dikkat çeken Türkiye Emekliler Derneği Kütahya Şube Başkanı İlhan Bintez: “Çarşı, pazardaki fiyat artışları insanımızın gündemini işgal etti. Aralık ayında asgari ücret açıklandı. Belirlenen ücretin kısa sürede yetersiz olduğu görüldü. Yeni yılın başında TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu doğrultuda son altı ayın toplam enflasyon oranına göre, emekli maaşlarına yapılacak ilave belli oldu. Türkiye Emekliler Derneği olarak emekliye yapılacak ilave ödemenin yetmeyeceğini her platformda dile getirdik. Emekli maaşlarının, günün şartları içinde yetersiz kaldığını, gelecek zaman içerisinde emeklinin daha da zorlanacağını söyledik. Emekli maaşları en az asgari ücret seviyesine çıkarılsın. TÜİK ‘in açıklayacağı miktarın bunun üzerine eklenmesini istedik” ifadelerine yer verdi.

“ALIM GÜCÜ TAMAMEN YOK OLDU”

Türk Lirasındaki değer kaybı, enflasyon sebebiyle elektronik eşya ve giyim malzemelerindeki artışın emeklileri bu malzemeleri alamayacak duruma getirdiğine dikkat çeken Başkan Bintez: “Akaryakıta yapılan zamlar, nakliyeye bağlı olarak gıda fiyatlarındaki artış, alım gücünü tamamen yok etti. Emekli çok zor durumda, ihtiyaçlarını alamamaktadır. Bin 500 Lira olan maaşların 2 bin 500 Liraya çıkarılması yetmemektedir. Ayrıca bu emekliler TÜİK ‘in açıkladığı 25,47’lik zam oranını da alamayacaklardır. 13.6 milyon emeklinin Sosyal Güvenlik Kurumu aynı olmasına rağmen, uygulamada birçok konuda yeknesaklık hala sağlanamadı. Emekli Sandığı çalışanlarına ve emeklilerine hükümetçe verilen % 2,5 ilave işçi ve Bağkur emeklilerine verilsin isteğimiz kabul görmedi.

“ZAMLAR GERİ ÇEKİLSİN”

Başkan Bintez konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların sonucunda emeklilerin bir de evleri kiraysa bu yükü kaldırmaları imkansız. Emekli markete gidemez, pazara giremez, fatura ödeyemez duruma geldi. Şubat ayı enflasyonu %11,10 olarak açıklandı. Zannedilmesin ki enflasyon düşüyor, aksine mevcut orana % 11,10 daha ilave edildi. Hükümetten bir isteğimiz de, TÜİK ‘in belirlediği aylık enflasyon rakamı 6 ay bekletilmeden her ay maaşlara ilave edilsin. 6 ay bekletilmesiyle daha büyük kayba sebep olmaktadır. Beklentimiz, emekli maaşlarının en azının asgari ücret seviyesine çıkarılması, bütün ücretlere bir miktar iyileştirme yapılmasıdır. Doğalgaz, elektrik ve akaryakıt zamlarının geri çekilmesidir. Birkaç ay sonra emekliler daha büyük bir yoksulluğa düşecektir.”