09/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“EN UCUZ ENERJİ, TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR”

Enerji Tasarrufu haftası nedeniyle bir açıklama yapan KÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Bintepe, bu haftayı anlatan en iyi anlatan sözlerden birinin “En ucuz enerji, tasarruf edilen enerji” olduğunu söyledi.

Günümüzde insanoğlunun sanayiden, teknolojiye, ulaşımdan, iletişime, gıdadan, inşaata, savunmaya varana kadar her konuda enerjiden yardım aldığına dikkat çeken Zafer Bintepe: “Evlerde kullanılan elektrikli ev aletlerinden, üretime tüm dünya enerji ile var oluyor. Bizlerin üzerine düşen görev ise günümüzün en önemli ihtiyaçlarından olan ve aşırı kullanma ile gelecek nesilleri zor durumda bırakacak olan enerjinin gereği kadar ve bilinçli kullanılmasına katkı sağlamaktır” dedi.

“HERKES ENERJİ TASARRUFUNDA ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMALI”

Güneş enerjisini diğer pek çok kaynağın temelini oluşturduğuna dikkat çeken Zafer Bintepe: “Çünkü dünyadaki ekolojik dengede yer alan tüm canlı ve cansız varlıkların var olması Güneş’e bağlıdır. Güneş ışınlarının Dünya’ya verdiği ışık ve ısı ise ekolojik döngü içinde yer alan canlı ve cansız varlıkların yaşamsal faaliyetlerinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle ülkemizin 2018’den bu yana kullandığı kalıcı yaz saati uygulamasına her ne kadar güneş enerjisinden en etkili biçimde yararlanmak amacıyla geçildiyse de güneş ışınlarından yararlanma süremizi kısaltmış ve daha fazla enerji tüketimi yapmamıza neden olmuştur. Bu nedenle tasarrufa buradan başlanması sadece ülkemiz adına değil gelecek dünya için de oldukça önemlidir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için herkes enerji tasarrufunda üstüne düşeni yapmalı” diyerek sözlerini tamamladı.