22/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ERBAŞ’TAN ORMAN KÖYLERİ İÇİN SORU ÖNERGESİ

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Orman köylerin mağduriyetinin giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, daha önce herhangi bir komisyonda veya Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda dile getirilmeyen Kütahya’nın orman köyleri ve orman köylüleri ile ilgili meclis genel kurulunda yapmış olduğu konuşmadan sonra şimdi de Tarım ve Orman Bakanlığı’na orman köylüleriyle ilgili soru önergesi verdi.

NEREDEYSE KÖYLERİN TAMAMI ORMAN KÖYÜ

Kütahya’nın %56’sının orman olduğunu söyleyen Ahmet Erbaş: “Toplam 546 köyümüzün 530’u orman köyü, yani neredeyse köylerimizin tamamı orman köyüdür. Kütahya nüfusunun %23’ü orman köylerinde yaşıyor. Orman köylülerimizin sorunları ile TBMM Genel Kurulu’nda dile getirmiş olduğumuz talepler karşılık bulmuş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı orman çalışanları ile ilgili iş gücü çalışma fiyatlarına 6 aylık süreçlerle %51 artış geleceğini açıklamıştır” ifadelerine yer verdi.

SOSYAL GÜVENCELERİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK MI?

Kütahya’da yıl içinde ocak ayında başlayarak mayıs ayına kadar ormanların %65-%70 kesimleri yapıldığını belirten Ahmet Erbaş, şu soruları yöneltti: “ %51 artış 6 aylık 2 periyoda bölünmeden bu yıla mahsus olarak ocak ayına yansıtılabilir mi? Enflasyon farkı orman çalışanları ile ilgili iş gücü çalışma fiyatlarına yansıtılacak mıdır? Orman köylülerimizin sosyal güvenceleri ile için çalışma yapılacak mıdır?”