17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ESKİOĞLU: “KADIN ÖĞRENİRSE TÜM DÜNYA ÖĞRENİR”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Kütahya 1. Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu: “Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgemizde 10 bin 700 kişilik istihdamın 5000’e yakınının kadın nüfusundan oluşması demek, o ailedeki bütün bireylerin öğrenmesi, gelişmesi daha çağdaş ve özgür düşünmesi demektir. Çünkü kadın öğrenirse, öğretir ve tüm dünya öğrenir” dedi.

Kadınların aile ve toplum yapısının temel direği olduğunu söyleyen Tolga Eskioğlu: “Kadınlarımızın eğitimden, sanata, ekonomiden siyasete ve sanayiye, tüm alanlarda daha fazla bulunması, o kesimin kurumsallığını, eşitlik ve adalet seviyesini göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

“KADINA ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ”

“Kadının asıl görevinin annelik ve esas yerinin ev olduğu algısı yaratılarak kadının sosyal yaşamda yer almasının kısıtlandığı zamanlardan, eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve dayanışmanın sağlandığı ve bu oluşumlar için çoğu kesimin mücadele ettiği zamanlara gelmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız” diyen Başkan Eskioğlu: “Ancak bazı kesimlerde hala kadına şiddet ve kadın cinayetleri gibi üzücü olaylarla karşılaşmaktayız, bu gibi durumların ziyadesiyle karşısında olduğumuzu ve bu olayların yaşanmaması için her türlü desteği vereceğimizi önemle ifade etmek isterim. Bu mücadele çemberimiz her geçen gün genişlemektedir” şeklinde konuştu.

“KADIN DEMEK EŞİTLİK DEMEKTİR”

Başkan Eskioğlu, kadın değişirse tüm dünya değişeceğini vurguladı. Eskioğlu: “Kadın demek eşitlik demektir. Cinsiyet ayırt etmeksizin her alanda kadının varoluşu, farklı bakış açısı kazandırarak toplumsal refah düzeyinin artması demektir. Zenginlik katmak, bir adım önde olmak demektir. Kadınlarımızın sanayi sektöründe de varoluşunun en güzel örneklerinden olan Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgemizin yüzde 45’lik kısmı kadınlardan oluşmaktadır. 10 bin 700 kişilik bir istihdamın 5000’e yakın kısmının kadın nüfusundan oluşması demek, o ailedeki bütün bireylerin öğrenmesi, gelişmesi daha çağdaş ve özgür düşünmesi demektir. Çünkü kadın öğrenirse, öğretir ve tüm dünya öğrenir” diyerek sözlerine son verdi.