18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

GELECEK PARTİSİ: “İKTİDARIN SOKAĞA ÇIKMAYA YÜZÜ YOK”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, bir dizi ziyaret için Kütahya’ya geldi. Ülke esnafı ve vatandaşını zor duruma sokan ekonominin muhalefeti etkilediği gibi iktidar partisini de etkilediğini vurgulayan Ün: “AK Parti genel merkezinde yöneticilerin sokağa çıkamadıklarını konuştuklarını aktaran Silkin Ün, Sokağa çıkmaya yüzü olamayan iktidarın vadesi dolmuştur” dedi.

Gelecek Partisi Kültür ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Sema İlkin Ün, Kütahya’da esnafın nabzını tuttu. Ziyaretlerin ardından Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nda bir basın açıklaması düzenleyen Sema Silkin Ün, ziyaretlerde edindiği izlenimleri partililere aktardı. Ülke ekonomisinin yanı sıra Kütahya ekonomisini değerlendirdi.

“ESNAFIN BELİ BÜKÜLMÜŞ DURUMDA”

Kuruldukları günden bu yana sahadan ellerini çekmediklerini aktaran Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün: “Esnafın beli bükülmüş durumda. Dükkânı ısıtmak bir yana sadece birkaç elektrik lambası açabiliyorlar. Isıtabilmeleri mümkün değil. Paltolar ile oturuyorlar. Esnaf bir an önce seçim bekliyor. Çiftçi bugün milyon hektarlarla ifade edilebilecek alanları ekmedi. Kimse toprağını ekemiyor. Bu girdi maliyetleri ile mazot, gübre fiyatlarıyla alım garantisi olmayan bir sistemde bu şekilde hiçbir çiftçinin ekim yapabilmesi mümkün değil. En fazla ekim yapabilen arazisinin 4’te 1’ine ekim yapabiliyor. Dolayısıyla bu ülkede gıda arzı problemini daha alevlendirmiş oluyor. Önümüzde bu açıdan ciddi bir sıkıntı var. Biz bunlarla ilgili tarım politikaları başkanlığımız ile çözümleri açıkladık. Tarım fiyatları ile ilgili çalışmaları hazırladık. Ekonomi kadrolarımız bu meselenin nasıl çözüleceği ile alakalı çalışmalarını sürekli yapıyor” şeklinde konuştu.

“MECLİSİ HÂKİM KILACAK PARLAMENTER SİSTEMİ İSTİYORUZ”

Sema Silkin Ün, ekonominin muhalefeti etkilediği gibi iktidar partisini de etkilediğini vurguladı. AK Parti genel merkezinde yöneticilerin sokağa çıkamadıklarını konuştuklarını aktaran Silkin Ün, Sokağa çıkmaya yüzü olamayan iktidarın vadesi dolmuştur. Darbe anayasalarından güç alan eski parlamenter sistem değil ama meclisi hâkim kılacak güçlendirilmiş parlamenter sistemi istiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem ile bağımsız yargının, şeffaflık, rant yasasının içinde yer aldığı tamamen tarafsız cumhurbaşkanının olduğu güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını ilk yapan parti Gelecek Partisi’dir” ifadelerini kullandı.

“YENİ SEÇİMDE YENİ İKTİDARIN PARÇASIYIZ”

Sema Silkin Ün son olarak siyaset anlayışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Politikaları vatandaşlardan duymaya çalıştıklarını aktaran Sema Silkin Ün: “Yeni seçimde yeni iktidarın parçasıyız. Yeni iktidarın söz sahibi olan partisiyiz. Biz seçmenden aldığımız motivasyonla, seçime gireceğiz. Kütahya’dan da başlayarak diğer illerimizde de, seçimde iktidar olacak, iktidarların parçası olacak bir konumlanma ile inşallah geleceğe yürümüş olacağız” diyerek sözlerini tamamladı. Basın açıklamasının ardından Memur-Sen Kütahya İl Temsilciliği ve Parkhayat Kütahya Hastanesini ziyaret eden Sema Silkin Ün kentten ayrıldı.