04/10/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“GLÜTENSİZ MUTFAK ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Çölyak ve PKU Yaşam Derneğine ziyarette bulundu. Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundan Prof. Dr. Uysal, “Üniversitemizin Pazarlar Meslek Yüksekokulunda faaliyete geçirdiğimiz Glütensiz Mutfak projesi ile ürün çeşitliliğini arttırmayı ve ürün fiyatlarının düşürmeyi amaçladık” dedi.

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Çölyak ve PKU Yaşam Derneğini ziyaret etti. Glütensiz Mutfak projesi kapsamında birçok dernek ve kişi ile görüşmeler sağlayan ve etkinlikler düzenleyen Kütahya Dumlupınar Üniversitesini temsilen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Çölyak ve PKU derneklerine ziyaretlerde bulundu. Ziyaretinde çölyak hastalarının üniversite için çok değerli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Uysal, çölyak hastaları ile ilgili DPÜ’nün çalışmalarının devam edeceğini belirtti. Ziyaretin sonunda Uysal, Nuray Sayıner’e 30 kg glutensiz tarhana hediyelerini sundu.

UYSAL: “ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ AZ VE HAMMADDE FİYATLARI YÜKSEK”

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulundan Prof. Dr. Uysal, “Çölyak hastalığının tek tedavisi yaşam boyu glutensiz diyet uygulaması. Ülkemizde glütensiz ürün pazarında ürün çeşitliliği az ve hammadde fiyatları yüksek olduğundan, glütensiz ürünlerin fiyatı normal besinlere göre daha yüksek. Bu nedenle üniversitemizin Pazarlar Meslek Yüksekokulunda faaliyete geçirdiğimiz Glütensiz Mutfak projesi ile ürün çeşitliliğini arttırmayı ve ürün fiyatlarının düşürmeyi amaçladık” diye konuştu.

“YENİ ÜRÜNLER SATIŞA SUNULACAK”

Proje ile YÖK Üstün Başarı Ödüllerine başvuru gerçekleştirildiğini hatırlatan Rektör Uysal, “Kadınların çalışma hayatına katılmalarının sağlanması ve farkındalık amaçlı bu projede hastalar için sağlıklı ürünlerin üretimine destek sağlamaları önem arz ediyor. Başarı ile tamamlanan Glütensiz Mutfak projesinde üretilen ürünler Pazarlar Kadın Kooperatifi markası ve üniversitemiz desteği ile üretime devam ediyor. Proje mutfağımızda glütensiz tarhana, ekmek, tuzlu ve tatlı kraker çeşitleri kooperatifin sosyal medya hesapları aracılığıyla satışa sunulmaya başlandı ve yakında yeni ürünler de bu kapsama dâhil edilecek” ifadelerini kullandı.