18/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“HER ZAMAN ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERİN YANINDAYIZ”

Kütahya'da bu yıl 12'ncisi düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı başladı. Kütahya Belediyesi Fuar Alanı'nda yaklaşık 20 bin metrekare alanda kurulan fuara, 250 marka temsilcisi ile 140 firma katıldı. ( Ramazan Doğan - Anadolu Ajansı )

Kütahya’da bu yıl 12’ncisi düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı başladı. Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, belediyenin her zaman çiftçi ve üreticilerin yanında olduğunu dile getirdi.

Kütahya Belediyesi Fuar Alanı’nda yaklaşık 20 bin metrekare alanda kurulan fuara, 250 marka temsilcisi ile 140 firma katılıyor.

GÜNEY: “TARIMDA MODERNLEŞME İÇİN FUARLAR ÖNEMLİ”

Fuarın açılışında konuşan Kütahya Vali Vekili Mustafa Güney, üretici ve çiftçilerin teknik anlamda da bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Tarımda modernleşme için fuarların önemine işaret eden Güney, “Üreticilerimiz, çiftçilerimiz üretimlerini daha teknolojik imkânlarla yapabilmek için bu fuarlarda bilgiler alıyorlar. Çünkü dünyada artık hemen her alanda çalışmalar bilim ve teknoloji kullanılarak yapılıyor. Biz de bu yönde kendimizi geliştirerek bu ülke için çalışmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL SULAMADA YÜZDE 25 İNDİRİM

Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı da belediyenin her zaman çiftçi ve üreticilerin yanında olduğunu dile getirdi. Damcı: “Kütahya Belediyesi olarak tarımla uğraşan vatandaşlarımıza elimizden gelen desteği sağlamaya gayret ediyoruz. Özellikle tarımsal sulamada yüzde 25 gibi bir indirim gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra köyden mahalleye dönüşen 27 mahallemizde ikamet eden çiftçi kardeşlerimize yaklaşık bir ay önce yem bitkisi tohumu dağıttık. Ayrıca Geven bölgesinde 51 santigratta ulaşan bir sıcak su kuyusunu açtık. Söz konusu bölgeyi sera bölgesi ilan etme yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızın ve Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

14 MAYIS’TA SONA ERECEK

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık da kentin tarım ve hayvancılık potansiyeli ile Tarım ve Orman Bakanlığının Kütahya’ya yaptığı desteklemeler hakkında bilgiler verdi. Frig Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Varol, birçok kurumun destek verdiği fuarı, yaklaşık 70 bin kişinin ziyaret etmesini beklediklerini belirtti. Açılışın yapılmasının ardından protokol üyeleri ve diğer katılımcılar, stantları gezdi. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı, 14 Mayıs’ta sona erecek.