12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

HERSEK LAGÜNÜNE HAYRAN KALDILAR

MARMARA DENİZİ'NİN KIYISINDAKİ 239 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ALTINOVA HERSEK LAGÜNÜ, TEMA VAKFI YALOVA İL TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİNİ MİSAFİR ETTİ. ZİYARETE YALOVA GENÇ TEMA ÜYELERİ DE KATILDI. (MEHMET MERCAN/YALOVA-İHA) Marmara Denizi'nin kıyısındaki 239 kuş türüne ev sahipliği yapan Altınova Hersek Lagünü, TEMA Vakfı Yalova ve Kütahya İl Temsilciliği üyeleri ziyaret etti.

TEMA Vakfı Kütahya İl Temsilciliği üyeleri, Marmara Denizi’nin kıyısındaki 239 kuş türüne ev sahipliği yapan Altınova Hersek Lagününü ziyaret ettiler.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, misafirleriyle tek tek ilgilendi. Başkan Oral: “Doğası, kültürü, tarihi değerleri ve güzellikleriyle iç içe yaşayan ender ilçelerden olan Altınova, geleceğe bırakacağımız en büyük mirasımız ve sorumluluğumuz. Yeşil bir Türkiye için uzun yıllardır vatan topraklarını fidanlarla buluşturan TEMA Vakfı ile bir arada olmak büyük bir mutluluk.” dedi.

HERSEK BÖLGESİYLE İLGİLİ TEMA ÜYELERİNE BİLGİLER VERİLDİ

Altınova Belediyesi sosyal İşler Müdürü Hakan Beykoz, Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Tesisler Sorumlusu Mustafa Sarıgül, Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ve Altınova Belediyesi Hersek Engelsiz Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Görevlisi Alihan Sevinç tarafından Hersek Bölgesiyle ilgili TEMA üyelerine bilgiler verildi. Hersek Lagünü hakkında TEMA üyelerine bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Hersek Lagünü yüzeyi 152 hektar olmakla birlikte etrafındaki doğal arazilerle yaklaşık 200 hektar alana sahip farklı ekosistemleri bünyesinde barındıran önemli sulak alandır. Bu zenginlik kuş çeşitliliğine katkı sağlamaktadır. Alanda yerleşik kuşların yanında başta kış göçmeni kuşlar olmak üzere, üremek için alanı tercih eden yaz göçmeni kuşları da görmekteyiz” diye konuştu.

TEMA ÜYELERİNE DOĞA PASAPORTU

Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi ile Tıbbî Aromatik Bitkiler Bahçesi’ne hayran kalan TEMA üyeleri, Doğa ve Hayvanları Koruma Gönüllüleri Sözleşmesini de içeren Türkiye’nin ilk ve tek Altınova Belediyesi Doğa Pasaportunu da alarak oldukça keyifli bir gün geçirdi.