12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

İKLİM KRİZİYLE MÜCADELEDE MÜZİK ELE ALINACAK

Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Altınsoy, Kütahya’da haziran ayında 12’ncisi düzenlenecek Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nda, çağın en büyük küresel sorunları arasında gösterilen iklim kriziyle mücadelede müziğin kullanılması konusunun ele alınacağını aktardı.

Birçok eseri derleyip Türk Halk Müziği repertuvarına kazandıran ve “Kütahya türkülerinin babası” olarak bilinen merhum Hisarlı Ahmet’in anılacağı sempozyum, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde 9-12 Haziran’da yurt içi ve dışından akademisyenler ile sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek.

39 ALT KONU TARTIŞILACAK

 “Müzik ve İklim” ana başlığı altında düzenlenecek sempozyumda, küresel iklim krizine dikkati çekmekte ve bunun çözümünde müziğin de kullanılması konuşulacak. Organizasyonda “Çöp ve sanat”, “Karbon ayak izi ve sanat”, “Sanatta sürdürülebilirlik”, “Politik çevre ve müzik”, “Şarkı ve müzikte doğal afetler”, “Sürdürülebilirlik eğitimi ve müzik”, “Müzikte doğa sesleri”, “Küresel sorunlar ve müzik”, “Göç ve müzisyenler” gibi 39 alt konu tartışılacak.