30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KANAL KÜTAHYA’YA ONAY ÇIKTI

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projelerinden olan “Kanal Kütahya”ya bakanlıktan onay çıktı. Bakanlık projeye ilişkin 17 Ağustos tarihinde “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ülke gündemine oturan “Vazo Kule” projesinin ihalesine kimse katılmadı. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Proje için yeniden ihale düzenleneceği açıklanırken Kanal Kütahya’ya da bakanlık onay verdi.

VAZO KULE İHALESİNE KİMSE KATILMADI

İhalenin akıbetine ilişkin Birgün’ün sorularını yanıtlayan Kütahya Belediyesi yetkilileri ise ihaleye kimsenin katılmadığını açıkladı. Belediye yetkilileri: “İhaleye kimse girmediği için ihale sonuçlandırılamadı. Proje için tekrar ihaleye çıkılacak” diye bilgi verdi. Belediyenin raporlarında Vazo Kule’nin yapım amacı ise şöyle açıklandı: “Vazo Kule ile bir bütün halinde, diğer illerden Kütahya’ya gezmeye, alışveriş edilmesi için gelinmesine davetkâr olacaktır. Proje; her yaştan şehir sakinlerinin özellikle gençlerin farklı nedenlerle orada olmayı arzu edecekleri bir merkez olarak yorumlanmalıdır.”

BAKANLIKTAN ONAY ÇIKTI

Kütahya Belediyesi “Kanal Kütahya” projesinin tanıtım dosyasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 17 Haziran tarihinde teslim etti. Bakanlık projeye ilişkin ise 17 Ağustos tarihinde “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildiğini açıkladı. Kanal Kütahya projesinin 115 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılacağı, alana iki adet gondol gezi istasyonu, kafe, yönetim binası, kano bakım onarım binası da inşa edileceği belirtildi. Kanalın uzunluğunun 3,5 kilometre olacağı açıklandı. Belediye Başkanı Alim Işık daha önce Kanal Kütahya projesinde dair yaptığı açıklamada, il sınırları içinde doğan Porsuk Çayı’nın suyunu kullanmak için kanal projesini hayata geçireceklerini açıklamıştı. Işık: “Kanal Kütahya Projesi, 2004 yılından beri hayal ettiğimiz bir proje” de demişti.