30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KASAP: “VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ BİTMEDİ”

Kütahya’da doğal gaz dolumlarının ücretsiz olmasının abonelerin mağduriyetini gidermediğini söyleyen CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap: “Çinigaz konusunda vatandaşın mağduriyeti bitti mi? Hayır! Doğalgaz satın alımlarında bedel farkının tüketicilerden tahsil edilmesi devam ediyor” dedi.

Kütahya’da faaliyet gösteren doğalgaz dağıtım şirketi Çinigaz yetkilileri, kamuoyuna bazı açıklamalarda bulunarak gaz dolularımın tamamen ücretsiz hale geldiğini ve gaz dolum noktalarının sayısının arttığını açıklamıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan Kasap: “Zamların geçmişe yönelik olarak doğrudan tüketicilere yansıtılması ve tüketicilerin bir sonraki doğalgaz satın alımlarında bu bedel farkının tüketicilerden tahsil edilmesi devam ediyor” şeklinde konuştu.

“BU SÖYLEMLER YILLARDIR DEVAM EDİYOR”

AK Parti’nin yöneticileri ve milletvekillerinin Çinigaz konusunda sayısız defa kamuoyuna açıklamalarda bulunup bu sorunu çözeceklerini söylediklerini belirten Fazıl Kasap: “Kendi söylemleri kamuoyunu tatmin etmeyecek olacak ki, şimdi de Çinigaz yetkilileri bu konuda açıklamalarda bulunup süreci özetliyor. Peki, Çinigaz konusunda vatandaşın mağduriyeti bitti mi? Hayır! AK Parti Kütahya İl yöneticilerinin ve milletvekillerinin: ‘Çinigaz zulmü kesmeli. Çinigaz’a boyun eğmeyeceğiz. EPDK’ya gittik yasal açığı kapatacağız’ gibi söylemleri yıllardır devam ediyor. Ancak basit bir yönetmelik değişikliğini bile hayata geçiremiyorlar” şeklinde konuştu.

“SOYGUNA GÖZ YUMMAYA DEVAM EDİYORLAR”

Vekil Kasap, Çinigaz’ın söylemlerinin aksine Kütahya’da gaz dolum istasyonları sayısının da artmadığına dikkat çekti.  Kasap: “Ayrıca tüketicilerin parasını peşin ödemek suretiyle satın almış oldukları doğalgaza, sonradan gelen zamların geçmişe yönelik olarak doğrudan tüketicilere yansıtılması ve tüketicilerin bir sonraki doğalgaz satın alımlarında bu bedel farkının tüketicilerden tahsil edilmesi devam ediyor. EPDK yönetmeliğine dayanarak devam eden bu soyguna göz yuman ve basit bir yönetmelik değişikliğini bile hayata geçirmekten aciz olan ve milletin parasını çarçur eden bu hükümetin vatandaşa vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Gerek Çinigaz yetkilileri gerekse iktidar partisinin yöneticileri ve milletvekilleri yaşanan bu soyguna göz yummaya devam etmektedirler. Şahsım bu soyguna göz yummayarak bu yönetmeliğin iptali için Danıştay’a bizzat dava açtı ve sürecin takipçisi” diyerek sözlerini tamamladı.