17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KAVUNCU: “IŞIK ALIN Kİ IŞIK SAÇABİLESİNİZ”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Hekim Sinan Konferans Salonunda 58. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında program gerçekleşti. Kitap ve kütüphanelerin öneminden bahseden Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu: “Üniversitemizde ödünç alınan kitapların daha fazla olmasını umut ediyorum. Işık alın ki ışık saçabilesiniz” dedi.

Programda KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Cem Algın, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, KSBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hasip Kaya, Kütahyalı yazarlar Abdullah Reha Nazlı ve Ensar Bekir Nazlı ile KSBÜ personelleri ve öğrencileri yer aldı.

“TÜRKİYE SON SIRALARDA YER ALIYOR”

Abdullah Reha Nazlı ve Ensar Bekir Nazlı’nın “Kütahya 1413 Hekim Sinan’ın Tedavisi” kitap tanıtımına geçmeden önce günün önemine ilişkin bir dizi konuşma gerçekleşti. Açılış konuşmasını KSBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Hasip Kaya yaptı. Kütüphane Haftası hakkında bilgi veren Hasip Kaya ayrıca Türkiye’de okuma oranı ile ilgili yapılan bir araştırmaya ilişkin veriler paylaştı. Kaya araştırmaya ilişkin şu verileri aktardı: “2021 yılı sonunda yapılan araştırmaya göre Türkiye’de insanlar günde bir dakikasını kütüphaneye ayırıyor. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında İngiltere gelirken Türkiye son sıralarda yer alıyor.”

“KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal da Kütüphane Haftası’nın “Kütüphanede Hayat Var” sloganıyla kutlandığını belirterek, Konfüçyüs’ün “Evlerinizin kitaplarla, bahçelerinizin ve gönüllerinizin çiçeklerle dolmasını dilerim” sözünü hatırlattı.

“GÜNÜMÜZDE BİR ŞEYLER DEĞİŞMEYE BAŞLADI”

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Kavuncu ise yaptığı konuşmada: “Günümüzde bir şeyler değişmeye başladı. Emin olun bir kitapçının içindeki kâğıt kokusunu elinize aldığınız kitabın verdiği duyguyu hiçbir şey vermiyor. Bu bir sevgi meselesi. Kütahya ilinin kütüphaneler açısından ne kadar zengin olduğunu biliyor musunuz? Kütüphaneleri ders çalışma mekânı olarak değerlendiriyoruz. Üniversitemizde ödünç alınan kitapların daha fazla olmasını umut ediyorum. Işık alın ki ışık saçabilesiniz” dedi. Program kapsamında “Kütahya 1413 Hekim Sinan’ın Tedavisi” kitabını tanıtan Abdullah Reha Nazlı ve Ensar Bekir Nazlı tarafından söz konusu kitap hakkında çeşitli bilgiler verildi.