18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KENDİN YAP ATÖLYELERİNDE 31 BİN 6 ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Zafer Kalkınma Ajansı’nın Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı kapsamındaki desteğiyle kurulan Kendin Yap Atölyelerinde bugüne kadar toplam 31 bin 6 öğrenci eğitim aldı.

Zafer Kalkınma Ajansı, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Kendin Yap Atölyesi Derneği iş birliğince düzenlenen 2. Uluslararası Kendin Yap Atölyeleri Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışına AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, protokol üyeleri, idareciler ve öğretmenler katıldı.

135 ÖĞRETMEN KATILDI

Üç gün süren sempozyumda, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden yaklaşık 135 öğretmen ile yurt dışından 8 konuşmacının çevrim içi katılımıyla eğitimde iyi uygulamalar, teknoloji, tasarım ve beceri atölyeleri örnek uygulamalar, proje uygulamaları (eTwinning projeleri), sosyal uygulamalı bilimler konusunda 76 bildiri sunuldu.

ZAFER 10 MİLYON DESTEK SAĞLADI

Kendin Yap Atölyeleri Zafer Kalkınma Ajansı’nın Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı kapsamındaki desteğiyle kuruldu. TR33 Bölgesinde 34 ilçede kurulan 42 sabit, 6 mobil atölyede, robotik kodlamadan endüstriyel tasarıma, dijital stüdyodan güzel sanatlara kadar 34 farklı alanda 133 alt istasyon mevcut. Kendin Yap Hareketi kapsamında özellikle 6-14 yaş arasındaki çocukların algoritmik düşünme, robotik kodlama, tasarım, üretkenlik, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerini geliştirmek amaçlandı. ZAFER tarafından sağlanan 10 milyon TL desteğe ek olarak özel sektör, kamu kurumları, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 125 kurum / kuruluş 1,6 Milyon TL mali kaynak aktardı.

31 BİN 6 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALDI

Yine Kendin Yap Hareketi, lider teknoloji ve girişim şirketleri ile uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklendi. Aselsan, Arçelik, Robotis, Sanlab, Lego Education, İnsider, Microsoft, Habitat Derneği ve Bilim Kahramanları Derneği bu hareketin destekleyicileri oldu. Kendin Yap Atölyelerinde bugüne kadar 3 bin 671 öğretmen, 31 bin 6 öğrenci 624 bin 138 saat eğitim aldı. Ayrıca 2021 SOGEP kapsamında Vestel Beyaz Eşya’nın yararlanıcı olduğu “Vestel’le Kendin Yap Atölyeleri” isimli proje kapsamında 7’si yeni ilçede olmak üzere 8 ilçede daha Kendin Yap Atölyesi kurularak Bölge geneline yaygınlaştırılmaktadır.