17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“KÜTAHYA BASINI ETKİN VE ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİYOR”

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ve yönetim kurulu üyeleri tarafından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım Medya Başkanı Hamza Dağ’a yerel basının sorunları iletildi. Gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eden Dağ: “Son dönemlerde gazetelerin maliyetlerinde yaşanan artışların farkındayız. Çalışmalar yapılacak ve en doğru adımlar atılacak. Kütahya basınının etkin ve önemli bir görev üstlendiğinin bilincindeyiz” dedi.

Ekonomide yaşanan sıkıntılar ve dövizin yükselişi ile birlikte maliyetlerde yüzde 300-400’lere varan artışların yaşanması yerel basını büyük bir sıkıntıya soktu. Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, Başkan yardımcısı Mehmet Saka ve Genel Sekreter Bünyamin Çapgulaş yaşanan sıkıntılar ve taleplerle ilgili AK Parti Kütahya İl Binasında Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım Medya Başkanı Hamza Dağ ile görüştüler.

SAĞLAM: “YEREL BASININ DESTEĞE İHTİYACI VAR”

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, yerel basının çok büyük sıkıntılar içinde olduğunu ve bunu aşmak adına bazı çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade ederek “Bağlı bulunduğumuz konfederasyonumuzun hazırlamış olduğu rapor burada. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Anadolu Basınını temsil eden Mustafa Arslan’ın yapmış olduğu çalışmayı incelemenizi rica ediyoruz. Bir diğer konumuz ise kurum ve kuruluşlara gönderilen abonelik ve reklamlarla ilgili genelge. Bu genelge maalesef farklı algılandı ve buda yerel basında önemli bir soruna yol açtı. Bunun kaldırılması bizler için büyük önem taşımaktadır. İkinci bir husus doğrudan teminlerle yapılan alımlardır. Devletimizin acil olarak alması gereken konularda kesinlikle itirazımız olamaz. Ancak bazı kurumlarımızın acil olmayan alımlarını da ihaleye çıkmak yerine doğrudan temin yolunu seçmesi devletimizin zarar etmesine de yol açmaktadır. Bununla ilgilide çalışma yapılması zorunluluk olmuştur. Ayrıca yerel basınımızın desteklenmesi adına faizsiz kredi noktasında çalışma yapılması en büyük arzumuz. Kütahya olarak bizler Basın ilan kurumu ile yaklaşık 1-1,5 yıldır çalışıyoruz. Basın ilan kurumu tarafından bizlerden yapılan yüzde 15’lik komisyon bedelinin de KDV indirimlerinde olduğu gibi düşürülmesini istiyoruz. Yakın zamanda istihdam zorunluluğu merkez ve ilçelerde artacak.  Bizler bu sayının düşürülmesini beklerken yükseltilmesi hem ekonomik hem de iletişim mezunu bulmak açısından sıkıntılara yol açacak. Yeni bir düzenleme ile sorunun çözülmesini bekliyoruz. İnternet yasasının biran önce çıkması bekliyoruz. Yerel radyolarımızın televizyonlarımızın sorunlarına çözüm bekliyoruz ” şeklinde konuştu.

DAĞ: “YEREL BASIN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Yerel basının kendileri için önemli olduğunu ve yaşanan bir takım sıkıntıları bildiklerini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım Medya Başkanı Hamza Dağ, kısıtlamalarla ilgili genelgenin yanlış algılandığını ve gittikleri her yerde bu durumla karşılaştıklarını belirtti. Bahsedilen sorunlarla ilgilide gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eden Dağ: “Son dönemlerde gazetelerin maliyetlerinde yaşanan artışların farkındayız. Çalışmalar yapılacak ve en doğru adımlar atılacak. Sizlere de teşekkür ederiz. Kütahya basınının etkin ve önemli bir görev üstlendiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kulandı.