30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

‘KÜTAHYA KIZILAY KADIN’ VE ‘LET’S DO IT TÜRKİYE’DEN ÇEVRE TEMİZLİĞİ “BAŞKA BİR DÜNYA YOK”

Eylül ayının üçüncü haftasında kutlanan “Dünya Temizlik Günü” etkinlikleri kapsamında Let’s Do It! Türkiye ekibi ile Kızılay Kadın gönüllüleri “Başka Bir Dünya Yok” temasıyla eş zamanlı olarak orman ve çevre temizliği yaptı.

Let’s Do It! Kütahya Sorumlusu Ozan Rıza Özgüden’in sivil inisiyatifi ile çevre temizliğine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Dünya Temizlik Gününe,  Kızılay Kütahya Şubesi, Kütahya Kızılay Kadın ve Kütahya Genç Kızılay gönüllüleri de katılarak çevre temizliği konusunda örnek oldu. İlk olarak 2008 yılında Estonya’da ortaya çıkan dünyanın en büyük sivil çöp toplama hareketi Let’s Do It! bu yıl da “Başka Bir Dünya Yok” sloganıyla katı atık toplama programını gerçekleştirdi.

“KÜTAHYA KIZILAY KADIN” ELİ DEĞDİ

Çöp körlüğü ile mücadelede kitlesel farkındalık oluşturmayı amaçlayan Let’s Do It Türkiye hareketinin bir parçası olmak için kolları sıvayan Kütahya Kızılay Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın ve gönüllüler çöp toplama etkinliğine katıldı. Etkinliğe Tozaraydın’ın yanı sıra Kızılay Kütahya Şube Başkanı Talha Tekin ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim ışık da eşlik etti. Kütahya Valiliği önünden başlayan etkinlikte gönüllü ve katılımcılar önce farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi, ardından da ellerine eldiven takıp çöp poşeti alarak çevre temizliği yaptı. Etkinliğin en küçük katılımcısı ise 9 yaşındaki Hasan Tekin oldu. Büyükleriyle birlikte çöpleri toplayan Hasan Tekin, küçük yaşta çevre temizliği konusunda farkındalık yaşarken hem de yaşıtlarına örnek oldu.

 IŞIK: “EN BÜYÜK TEŞEKKÜR TEMİZLİK İŞÇİLERİMİZE”

Etkinliğe katılarak çevre temizliğine dikkat çeken Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, bu özel güne önem veren ve daha temiz bir Kütahya için farkındalık oluşturan başta Kızılay olmak üzere tüm STK temsilcilerine teşekkür etti. En büyük teşekkürün Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışanlarına yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Işık: “Bugün çevremizde daha fazla çöp buluruz sanıyorduk ancak çok fazla toplayacak çöp bulamadık. Bunun için mutlu olduk. Kütahya’mıza hayırlı olsun” dedi.

TOZARAYDIN: “DÜNYAMIZI TEMİZ TUTALIM”

Dünya Temizlik Günü’nün her yıl eylül ayının üçüncü cumartesi günü kutlandığını söyleyen Kütahya Kızılay Kadın Başkanı Semra Sarıışık Tozaraydın, aynı etkinliğin geçen yıl 18 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirildiğini söyledi. Kızılay Kadın Teşkilatları olarak 60 ilde 170 temizlik noktasında faaliyet gösterdiklerini aktaran Başkan Tozaraydın: “Bu yıl Dünya Temizlik Günü 17 Eylül 2022 tarihinde düzenlendi. Let’s Do It Türkiye ekibi ile Kızılay Kadın gönüllüleri olarak Dünya Temizlik Günü için hazırlıklarımızı tamamladık; ‘Başka Bir Dünya Yok’ temasıyla eş zamanlı olarak orman ve çevre temizliği yaptık. Bu günün özelinde ilimizde Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık eşliğinde Kütahya Kızılay Şube Başkanlığı, kadın ve genç gönüllüler ile Let’s do it Kütahya Temsilcileri ile farkındalık yürüyüşü yaptık. Hep birlikte başka bir dünyamız olmadığından dünyamızı temiz tutalım dedik” açıklamasında bulundu.