29/06/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA, ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Kuzey Irak’ta Pençe Kilit operasyonunda çıkan çatışma sonucunda şehit olan Kütahyalı Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Çankaya, memleketi Yeniköy’de düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Kuzey Irak bölgesindeki Pençe-Kilit operasyonundaki çatışmanın ardından şehit ateşi Kütahya’ya da düştü. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Çankaya’nın cenazesi Simav ilçesi Yeniköy’de defnedildi.

HAKKÂRİ YÜKSEKOVA’DA TÖREN DÜZENLENDİ

Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit olan Kütahyalı Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Çankaya’nın naaşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün katıldığı törenle Hakkâri’den Kütahya’ya uğurlandı. Şehit Çankaya için Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda tören düzenlendi. Geceyi Çukurca’da geçiren Bakan Akar’ın beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile katıldığı tören, 5 şehidin özgeçmişlerinin okunması ile başladı. Şehitlerin naaşlarının helikopterlerden alınarak silah arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa taşınmasının ardından dua okundu. Duanın ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait iki uçak, şehitlerin naaşlarını memleketlerine götürmek üzere havalandı.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

İzmir’e baba ocağına götürülen Şehit Çankaya’nın Türk bayrağına sarılı cenazesi karayoluyla memleketi Kütahya’ya getirildi.  Tören mangasının omuzlarında taşınan Çankaya’nın cenazesini il protokolü, şehidin ailesi ile halk karşıladı. Ardından Yeniköy Camii’nde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından kılınan cenaze namazının ardından Çankaya’nın tabutu, askerler tarafından omuzlara alınarak tekbirler eşliğinde cenaze aracına konuldu. Şehit daha sonra dua ve gözyaşları içinde Yeniköy mezarlığına defnedildi.