19/01/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA ŞEHİR HASTANESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, mecliste söz alarak Kütahya Şehir Hastanesini gündeme taşıdı. 8 yıl olmasına rağmen hastanenin hala yapılamadığına dikkat çeken Kasap: “Biz şehir hastanelerine karşı değiliz. Şehir hastanelerinin yapılması gerekiyor ancak şehir hastanelerinin halkın soygununa, hazinenin soyguna sebep olmaması gerekiyor” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’da yapımı tamamlanamayan Şehir Hastanesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“ŞEHİR HASTANELERİNE KARŞI DEĞİLİZ”

2014 yılının Mart ayında arsa tesliminin yapıldığını kaydeden Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap: “Şu anda 2022 yılına gelindi, hastane henüz tamamlanmadı. Biz şehir hastanelerine karşı değiliz. Şehir hastanelerinin yapılması gerekiyor ancak şehir hastanelerinin halkın soygununa, hazinenin soyguna sebep olmaması gerekiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Şehir hastanelerinde sayı, hasta garantisi yok’ dedi. Ama şehir hastanelerinde garanti olduğunu, şehir hastanelerinde bütçenin yolunduğunu, halkın yolunduğunu nereden öğreniyoruz? Bu şehir hastanelerine kredi veren firmaların, bankaların ‘web’ sayfasından ulaşıyoruz. Bakın, Mart 2021, nerede? European Bankın, Avrupa Kalkınma Bankasının ‘web’ sayfasında raporunuz var, diyor ki: ‘Görüntüleme hizmetlerinde yüzde 70 garanti, laboratuvar hizmetlerinde yüzde 70 garanti, sterilizasyon, dezenfeksiyon işlemlerinde yüzde 70 garanti, atık yönetiminde yüzde 70 garanti.’ Garanti, garanti, garanti; her şeyde garanti ve Kamu İhale Kanunu’na tabi değil” ifadelerine yer verdi.

“8 SENE OLMASINA RAĞMEN YAPILMADI”

8’inci sene olmasına rağmen hastanenin henüz yapılmadığını aktaran Milletvekili Kasap: “Çin Bankasının “web” sayfasında ve burada Kamu Hastaneleri Birliğiyle ilgili, şehir hastaneleriyle ilgili bilgilendirme ve rapor var. Türkiye’deki 2 tane hastanenin şu anda kredisini veren firma, kredisini veren banka, Çin Bankası. Peki, Çin Bankasındaki tanınan garantiler neler? Enflasyona karşı, döviz kuruna karşı koruma, sınırlı kesinti, borç verenler Sağlık Bakanlığıyla doğrudan anlaşma imzaladılar, yani Sağlık Bakanlığının garantisi altında. Kanun değişikliğine karşı koruma var. Bakın, böyle bir şey dünya tarihinde tektir herhâlde. Yirmi beş yıl boyunca ilk sözleşmede ne varsa o, kanun değişikliklerinden etkilenmeyecek. Onların boyunduruğuna sokuyorsunuz yirmi beş yıl boyunca. Türkiye’nin soyulmasına, halkın soyulmasına nasıl izin veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

“DEVRAN DEĞİŞECEK”

Fazıl Kasap şöyle devam etti: “Aynı Çin Bankasında garantilerde ne deniyor? Tek cümle: Sağlık Bakanlığı garantilidir; enflasyon ve devalüasyona göre üç ayda bir ayarlanmıştır. Siz işçi maaşlarını, asgari ücretini üç ayda bir ayarlıyor musunuz? Hayır. Peki, yine aynı, Çin Bankası ‘web’ sayfasında ‘Sağlık Bakanlığı hacme dayalı hizmetlerin yüzde 70’ini garanti eder’ deniyor. Çin Bankasının ‘web’ sayfasında garantör olarak deniyor ki: ‘yüzde 70 garanti vardır’ Peki, bu süre ne kadar? Bir tanesi üç yıl yapım aşamasında, yirmi beş yılda hizmet garantisi veriyorsunuz.  Bu durumdan mutlu olan kim? Raporun en sonunda Çin Bankasının bir yazısı var. Deniyor ki: ‘Teşekkür ederiz’ Kime teşekkür ediyor? Bu soygun düzenine, bu kamunun soyulmasına, bu haksız uygulamaya ve yalanlara karşı bu sözleşmeyi devam ettiren, bu sözleşmeyi yapan, kamudan, meclisten gizleyen, yirmi beş yıl kanun değişikliği yapılmayacak garantisi veren hükûmet sistemidir. Bu çarpık yapının bu şekilde ilelebet devam etmesi mümkün değildir, devran değişecektir, karanlığın en fazla arttığı zaman aydınlığın geleceği zamandır. Geliyor gelmekte olan” diyerek sözlerine son verdi.