30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA’DA 440 YILLIK TARİH YENİDEN HAYAT BULDU

Dünyada ayakta kalan nadir dârülkurrâlardan olan Kütahya Cafer Paşa Dârülkurrâsı, restore edilerek tekrar kapılarını açtı. Açılışta konuşan Vali Ali Çelik, “Bu ağır; ama gurur veren sorumluluk duygusuyla, geçmişimizi bir armağan, emanet olarak görüyoruz. Tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” dedi.

Kütahya Valiliğinin destekleriyle, Kütahya Belediyesi tarafından restore edilen Kütahya Cafer Paşa Dârülkurrâsı törenle açıldı. Törene; Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, restorasyon sorumlusu arkeolog restoratör Sebahattin Küçük, protokol üyeleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Vali Ali Çelik, döneminin en iyi kıraat hocalarını, sayısız kurra hafızlarını yetiştiren Cafer Paşa Dârülkurrâsı’nda yıllar sonra yeniden Kur’an sesi duyulacak olmasının derin huzurunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. “İhya ve yeniden inşa eden bir medeniyetin emanetçileriyiz” diyen Vali Ali Çelik, “Bu ağır; ama gurur veren sorumluluk duygusuyla, geçmişimizi bir armağan, emanet olarak görüyoruz. Geçmişten aldığımız armağanları da şefkatle, emek vererek geleceğe taşıma gayretindeyiz. 1582 yılında Rumeli Beylerbeyi Câfer Paşa tarafından inşa edilen ve maalesef uzun yıllar harap bir durumda varlık savaşı veren Cafer Paşa Dârülkurrâsı’na hayat veren de işte bu emek ve şefkat oldu” diye konuştu.

“TARİHİN TOZLU SAYFALARINDAN ÇIKARDIK”

Dârülkurrâ’nın örnek bir iş ve gönül birliğiyle ayağa kaldırıldığını söyleyen Vali Çelik, “Yıllarca ayakta kalmak için direnmiş, kaybolmaya yüz tutmuş dârülkurrâyı; Kütahya Valiliğimiz, Kütahya Belediyemiz, Kütahya İl Özel İdaremiz iş birliğinde, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğümüzün rehberliğinde tarihin tozlu sayfalarından çıkarıp aslına uygun restore ederek hayata kazandırdık” dedi. Dârülkurrâ’nın yeniden hayat bulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Çelik, “İlimizin tarihi ve manevi iklimini zenginleştirecek bu eşsiz yapının hayırlı olmasını diliyor; sürecin başlamasına vesile olan Vali Sn. Ömer Toraman’a, Belediye Başkanı Sn. Alim Işık’a, İl Genel Meclisimize, tarihi tanımına, yapılış amacına uygun hizmet edecek şekilde ayağa kaldırılıp yeniden insanlığın hizmetine sunulmasını sağlayan, sürecinden başından bugüne dek emek veren, gayret gösteren her bir isme en kalbî şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“TARİHİN ŞEREFLİ SAYFASINA NOT DÜŞTÜK”

Dârülkurrâ’nın günümüze kazandırılmasından dolayı büyük mutluluk yaşadığını anlatan Belediye Başkanı Alim Işık, “Dünyada eşi benzeri kalmamış, ecdat yadigarı tek eseri ayağa kaldırıp, bugün milletimizin ve insanlık aleminin hizmetine sunuyoruz. Bugün aynı zamanda tarihin şerefli sayfalarına önemli bir not da düşmüş oluyoruz” dedi. Işık, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerine açık olacak Dârülkurrâ’da haftanın belirli günlerinde Kur’an okunacağını kaydetti. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde açılış kurdelesi kesildi. Vali Ali Çelik, Başkan Alim Işık ile beraberindeki heyet açılışın ardından Dârülkurrâ’da Kur’an-ı Kerim okuyan hafız öğrencileri dinledi.