12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA’DA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Kütahya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı. Her kurum ve kuruluş kendi bünyesinde bir kutlama etkinliği düzenlerken, Kütahya Valiliği himayesinde bütün kurumların yer aldığı bir kutlama programı düzenlendi.

Kütahya’da kadınlar unutulmadı. Kutlama programlarının yanı sıra AK Parti Kütahya İl Başkanlığı, CHP Kadın Kolları, Kütahya Barosu, 29 Ekim Kadınları Derneği, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ve İl Tarım Orman Müdürlüğünden kadınlara özel açıklamalar yapıldı.

AK PARTİ “KADINA ŞİDDETTE ASLA TOLERANSIMIZ YOK”

AK Parti İl Başkanlığında Kadınlar Günü’ne özel düzenlenen Basın açıklamasına İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kadın Kolları Başkan Vekili Arzu Kıvanç, Gençlik Kolları Başkanı Usame Doğan ve Kadın Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlı olduklarını vurgulayan Kadın Kolları Başkan Vekili Arzu Kıvanç: “Bu konuda asla toleransımız yok. Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık” dedi.

 ŞENOL: “HER ÜÇ KADINDAN SADECE BİRİ ÇALIŞIYOR”

Türkiye’de her üç kadından sadece birinin çalışma hayatının içinde yer aldığını söyleyen CHP Kütahya Kadın Kolları Başkanı Sevinç Şenol ise: “Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

ESKİOĞLU: “KADIN ÖĞRENİRSE TÜM DÜNYA ÖĞRENİR”

Kadınlara özel bir başka açıklama da 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu’ndan geldi. Eskioğlu: “Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgemizde 10 bin 700 kişilik istihdamın 5000’e yakınının kadın nüfusundan oluşması demek, o ailedeki bütün bireylerin öğrenmesi, gelişmesi daha çağdaş ve özgür düşünmesi demektir. Çünkü kadın öğrenirse, öğretir ve tüm dünya öğrenir” diye konuştu.

ATAM: “OLUMLU POLİTİK MÜDAHALELER ÇOĞALTILMALI”

Kadınların eğitim almasını ve çalışma hayatına etkili şekilde katılmasını arttıran, özendiren olumlu politik müdahalelerin çoğaltılması gerektiğini belirten Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam da: “Kadın sorunları, artık aile içi mesele olarak kabul edilmemelidir, cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili eğitime ağırlık verilmelidir” ifadelerine yer verdi.

ÖZÇALIK: “BEREKETLİ TOPRAKLAR KADINLARIMIZA EMANET”

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık ise: “Tarih boyunca farklı medeniyet ve kültürlerde statüsü hep tartışılan kadınlar, Büyük Türk Milletinin tarihinde ise, anne ve eş olarak, hep hak ettiği konumda, ailenin ve toplumun merkezinde olmuştur. Kadın üretir, besler, büyütür, dünyayı güzelleştirir, sevgiyle umudu yeşertir. Bereketli elleriyle tohumu buğdaya, buğdayı ekmeğe çeviren, emeğiyle değer üretendir kadın. Türkiye’nin bereketli toprakları gelecek nesillerimiz gibi kadınlarımıza emanet.

“DEMİRTAŞ: “ŞİDDETSİZ VE AYIRIMSIZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ”

Bir açıklama da 29 Ekim Kadınları Derneği Kütahya Şubesinden geldi. Şube Başkanı Hatice Demirtaş: “Kadınlar olarak, evimizde, iş yerimizde, sosyal yaşamımızda, siyasette ve dış ilişkilerde barışın, sevginin, birliğin egemen olduğu, emeğin hakkının verildiği, şiddetsiz ve ayırımsız bir dünya istiyoruz” ifadeleriyle kadınların gününü kutladı.