12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTESOB: “KDV İNDİRİMİNE ESNAFLAR DA DÂHİL EDİLSİN”

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, mesken ve tarımsal sulama abone gruplarına uygulanacak Katma Değer Vergisinin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesine ilişkin düzenleme kapsamına, ticarethane abone grubunda yer alan esnaf ve sanatkârın da dâhil edilmesini ümit ettiğini belirtti.

KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, 1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ticarethaneler için kademeli elektrik faturası uygulamasına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Yiğit, yeni kademeli tarifenin bir nebze de olsa esnaf ve sanatkârı rahatlatacağını ifade etti.

“FATURALARDA BELİRLİ BİR RAHATLAMA YAŞANACAK”

Mesken ve tarımsal sulama abone gruplarına uygulanacak Katma Değer Vergisi indirimine ticarethane abone grubunda yer alan esnaf ve sanatkârın da dâhil edilmesini ümit ettiğini belirten Yiğit şöyle devam etti: “Mart ayından geçerli olmak üzere günlük 30 kWh, aylık ise 900 kWh’ye kadar olan tüketimler en düşük bedelli ilk kademe içinde faturalandırılacak. Bu gruptaki abonelerin limit için kWh nihai bedeli 2,05 TL olarak uygulanacak. Ticarethanelerin yüzde 91’inin bu limit içinde olduğu düşünülürse, özellikle esnaf ve sanatkârımız için bunun iyi bir haber olduğunu söylemek mümkün. Konfederasyonumuzun bu konuda yaptığı girişimler sonucunda bir KDV indirimi gelmesi halinde faturalarda belirli bir rahatlama yaşanacaktır” dedi.