30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“MAMALAR KESİLİNCE DÜŞMANLAR ÇOĞALDI”

Belediye Başkanı Alim Işık, vazo kule, millet bahçesi, akıllı kent uygulamalarındaki başarı ve daha birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Işık, projeler noktasında kendisini eleştirenlere “Bilmeden konuşanların olduğu bir şehirde bu işleri yapmak çok kolay değil. Benim düşmanlarım çoğaldı. Mamalar kesilince herkes saldırmaya başladı” dedi.

Belediye Başkanı Alim Işık Kütahya Berberler Kuaförler Ve Güzellik Salonları İşletmeciliği Esnaf Ve Sanatkârlar Odası’nın tatil günü ile ilgili istişare toplantısına katıldı. Başkan Işık, toplantıda birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“SON İKİ YILDIR KÜTAHYA’DA EVİNİ SU BASAN BİR TANE AİLE KALMADI”

Yaklaşık 2 bin personelle şehre hizmet verdiklerini aktaran Başkan Işık: “40 yıldır girilemeyen mahallelerin tamamına girdik. Pandemi dönemini de fırsata çevirerek şehrimizin yüzde 80’den fazlasının altyapısını yediledik. Daha önce bu şehirde yağmur suları kanalizasyon borusuna akıyordu ve yağmur yağdığında hepimizin çok yakında bildiği gibi evlerimiz, sanayideki birçok dükkân yağmur sularının altında kalıyordu. Son iki yıldır Kütahya’da evini su basan bir tane aile kalmadı” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA BELEDİYESİNİN ORANI HİÇ BU KADAR YÜKSELMEMİŞTİ”

Başkan Işık, son üç yılda Kütahya’ya gelen kamu yatırımlarının 5,5 milyar TL dolayında olduğunu söyledi. Bu 5,5 milyarlık tutarın yaklaşık 2,5 milyar TL’si, yani yüzde 43’ünün sadece Kütahya Belediyesinin yaptığı yatırımlardan oluştuğuna dikkat çeken Işık: “Cumhuriyet tarihi boyunca Kütahya Belediyesinin oranı hiç bu kadar yükselmemişti. Biz rekor kırdık. Kütahya’daki tüm kamu yatırımlarının yaklaşık yarısını sadece Kütahya Belediyesi gerçekleştirdi. Bu bizim övünebilecek en büyük gurur kaynağımızdır. Çünkü milletin parasını çarçur etmedik, ettirmedik. Kimseye bir kuruş para çaldırmadık, çalmadık” şeklinde konuştu.

“BİLMEDEN KONUŞANLARLA BU İŞLERİ YAPMAK ZOR”

Başkan Işık yapımında sona gelinen Zafer Meydanı projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. lşık: “Bu meydan yapılırken bize söylenmedik kalmadı. ‘Vazomuza dokundurtmayız, kırmızıçizgimizdir’ diyenlerden taşların kırıldığını, kalitesiz malzeme kullanıldığını söyleyenlere kadar. Değerli kardeşlerim burası meydan, park değil. Park olsa yeşil alan daha çok olabilirdi. Bilmeden konuşanların olduğu bir şehirde bu işleri yapmak çok kolay değil. Benim düşmanlarım çoğaldı. Mamalar kesilince herkes saldırmaya başladı” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“EN AKILLI ŞEHİR KÜTAHYA”

Kütahya Belediyesi olarak akıllı kent uygulamalarını başarıyla hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Işık, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın 2020-2023 yılı strateji ve akıllı şehirler vizyon belgesini yayınladığını aktardı. Açıklanan belge sonuçlarına göre büyük bir başarıya imza attıklarını aktaran Başkan Işık, “Kütahya Belediyesi kendisi ile eşdeğer olan 51 il belediye arasında 35 adet akıllı şehir uygulamaları ile projesiyle 1. durumda. Tüm şehirlerarasında Kocaeli ve Gaziantep büyükşehirlerinden sonra 3. sırada yer almaktadır. 51 belediye arasında birinci ve en yakın eş değer belediyesine en az 15-20 proje fark atmış bir şehir. Ücret toplama sisteminden akıllı durak sistemine kadar her türlü uygulamada hemşerilerimizin istifade etmesini sağlayan yaklaşımla şehrimize kazandırdık ve devam edeceğiz” dedi.

“ATA YADİGARİ ULU CAMİ’Nİ DÜNYAYA AÇACAĞIZ”

Meydan projesinin 15 güne kadar biteceğini söyleyen Başkan Işık, projede son rötuşların yapıldığını belirtti. “30 Ağustos iş merkezini yapıyoruz” diyen Başkan Işık, 30 Ağustos okulunun bulunduğu alanı belediye mülkiyetine dahil edildiğini anlattı. İş merkezi ile ilgili bilgiler veren Başkan Işık, şunları kaydetti: Oraya 30 Ağustos iş merkezini yapıyoruz. Niçin yapıyoruz; Ulu caminin önündeki iş merkezinde esnaflık yapan hemşerilerimizi mağdur etmemek için onlara birebir iş yerlerini hazırladıktan sonra onlara buyurun buraya geçin diyeceğiz ve oradaki iş merkezini yıkacağız. İnşallah seneye bu zamanlar üstü yeşil alan olan bir tertemiz bir alan oluşturacağız. Bu projemiz başladı 8 ayda tamamlanacak ve taşımalara başlayacağız. Ulu Cami iş merkezini yıkarak ata yadigari, ecdad eseri Ulu Camii tüm dünyaya açacağız. Tıpkı Darülkurra’da olduğu gibi. Bunun başka bir örneği yok, bizlere nasip oldu. Benden 30 yıl önce burayı yapmak istediler ancak mülk sahipleri kandırıldıklarını hissettiklerini söyleyerek vermediler ancak bize inandılar. Bizlerde ücretlerini ödeyerek bu hizmeti sunduk. Yedigöller projesini ihale ettik, süreç devam ediyor. Yaklaşık 255 bin metrekarelik regresyon alanını bu şehre kazandıracağız.

“MİLLET BAHÇESİ’NİN SAHİBİ KÜTAHYA BELEDİYESİDİR”

Millet bahçesinin yaklaşık birkaç ay içerisinde bitmek üzere olduğunu söyleyen Başkan Işık, 105 bin metrekarelik projenin bu bölgenin en büyük projesi olduğunu aktardı. Millet Bahçesi projesinin Kütahya Belediyesi’nin projesi olduğunu söyleyen Başkan Işık, “Kaynağını devletimizin hazinesinden aldığımız, bakanlık bütçesinden İller Bankası ve TOKİ aracılığı ile yaptırdığımız ama mülkiyeti Kütahya Belediyesi’nin olan bir proje. Zaman zaman farklı değerlendirmeler oluyor. Onun sahibi Kütahya Belediyesi. Cumhurbaşkanlığı ve devletimizin bütçesi her şehrin olduğu gibi bizim de bütçemiz. Para bizden çıkmadığı diye belediyemizin olmadığı düşünülmesin. Tahsisleri Kütahya Belediyesi’ne yapıldı, tapusu Kütahya Belediyesi üzerine. Şahsi girişimleriyle başlayan projede sona yaklaştık” diye konuştu.

“KANAL KÜTAHYA, 2023 YILINDA HİZMETE AÇILACAK”

 Kanal Kütahya projesinde ihaleyi yaptıklarını söyleyen Başkan Işık, “Her türlü engellemeye ve şeylere rağmen. Mahkeme açtılar, ÇED raporu yok dediler hepsi alındı, ihalesi yapıldı. Şu anda sözleşme imzalama süreci devam ediyor. İmzalandığı günden andan itibaren birkaç ay içinde ilk kazmayı vurarak 2023 yılında bu dünya projesini Kütahya’ya kazandıracağız. Biz laf üretmiyoruz iş üretiyoruz” dedi.

“HAYIRLI PROJELERİMİZE OY VERMEDİLER”

Belediye meclis toplantılarında alınan kararlara değinen Başkan Işık, MHP grubu dışındaki grup üyelerine yüklendi. 30 Ağustos İş merkezi projesinde kullanılacak kredide ret ve çekimser oy kullanan belediye meclisi grup üyelerinin olduğunu anlatan Başkan Işık, şunları söyledi: “İzliyorsunuzdur Belediye Meclis toplantılarını. Hayırlı projelere maalesef MHP grubu dışındaki diğer gruptaki arkadaşların imzaları nasip olmuyor. 30 Ağustos projemize kredi kullanalım dedik. Geldiğimde bir kuruş kredi çekecek limitimiz yoktu. Bunların hepsini temizledik şu anda 500 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek bir limitimiz var. 75 milyon liralık kredi talebimizi meclis gündemine getirdik. Ancak MHP grubundaki arkadaşlarımız dışındaki diğer arkadaşlarımız, benim belediye meclis üyelerim ret veya çekimser oy kullanarak buna engel oldular. Benim kasamda 100 milyon liraya yakın nakit param var, ben projeyi yapacağım. Bu parayı vatandaşımızın acil işlerini kullanalım dedim. Şu anda enflasyonun yüzde 80-90 olduğu ortamda yüzde 20-25 kredi faiziyle krediyi kullanmak şehrimizin lehine, sevaba sizi ortak etmek istiyorum dedim. Yeterli oy sayısı olmadığı için bu krediyi kullanamadık. Bunları bilin, bunlara rağmen bu yatırımları yapıyorum. Şimdi ne yapacağız, bu şehir sizin değil mi, o meclis üyelerinin değil mi? Müsaade edin de bu memleketin lehine olan işleri yapalım.

“VAZO KULEYİ GEREKİRSE BİZ YAPACAĞIZ, ART NİYETLİLER BU ŞEHRE ENGEL OLAMAYACAK”

Vazo Kule projesiyle ilgili yapılan eleştirileri de cevaplayan Başkan Işık, proje için yap-işlet-devret modeliyle yatırımcı aradıklarını aktardı. Bu süreçte istenilen yatırımcı bulunamadığı takdirde projeyi kendilerinin yapacağını belirten Başkan Işık, “Olmazsa en kötü ihtimalle 2023 yılı sonlarına doğru ya da 2024 yılı bütçemizden para ayıracağız ve kendimiz yapacağız o söylenenlere, o iftiralara karşı. Arkadaşlar hediyelik vazoya 445 milyon lira para harcadığımı iddia ettiler. Bu şehrin milletvekili vazo kulenin içeriğini bilmiyor. Açıklama yapıyor, ulusal kanallarda yayın organlarında Kütahya adına haber yapıyor. Ama gördük ki cehalet çok kötü bir şey. Vazo Kulenin bir iş merkezi projesi olduğunu, 14 katlı, 71 metre havamania izni alınmış, Kütahya’nın ilk ve tek en yüksek katlı kültür, sanat ve ticaret merkezi olduğunu bunlar anlayamadılar, hala da anlayamadılar. Paris’te Eyfel Kulesi neyse, Ankara’da Ata kule neyse Kütahya sınırları içine girildiğinde Vazo Kule o arkadaşlar, ama aynı zamanda fonksiyenel iş merkezi. İstanbul-Antalya arasında her gün geçen binlerce aracın sapıp vakit geçirebileceği, şehrimize özgü ürünleri alabileceği yoluna devam edebileceği bir yer burası. Bunu da kazandıracağız, kazandırdığımızda bu şehri kimse tutamayacak. Tüm art niyetliler bir araya gelse, siper oluştursalar Kütahya’nın önünde duramayacaklar, bu kadar net konuşuyorum. Bu yüzden sizlerin hizmeti, öğrencilerimize göstereceğiniz yakın ilgi, müşterilerimize göstereceğiniz yakın ilgi ve samimiyet çok önemli” ifadelerini kullandı.

“BÖLGESEL ISITMA İLK KEZ KÜTAHYA’DA UYGULANACAK”

Türkiye’de ilk kez uygulanacak bölgesel ısıtma sistemi için Kütahya’nın pilot il olduğunu vurgulayan Başkan Işık, bu uygulamanın kentsel dönüşümde hayata geçirileceğini belirtti. Başkan Işık, “Enerji Bakanlığımız ile Danimarka Enerji Bakanlığına bağlı enerji ajansı arasında 2017 yılında imzalanan işbirliği kapsamında Kütahya ilimiz bölgesel ısıtma ve soğutma projesi kapsamında pilot il seçildi. Kütahya belediyemizin yapacağı kentsel dönüşüm projelerinde yeni yapacağı binalarda Türkiye’de ilk kez bölgesel ısıtma sistemini uygulayacağız. Türkiye’de bin 389 adet belediye var. Niye diğerlerinde yok da Kütahya’da var. Çünkü herkes burayı görüyor, bu şehrin değerini biliyor. Belediye başkanının nasıl vizyon sahibi olduğunu, devletin böyle bir projesine sahip çıkacağını herkes görüyor. Biz ekibimizle bu projeye talip olduk ve geldik. Dünya Kütahya’yı görüyor, Kütahya Belediyesi’ni gıpta ile izliyor. Ama üç beş tane menfaat çetesinin üyesi 2 paylaşım yapınca Kütahya Belediyesi’nin hizmetlerini durduracağını zannediyor. Yok öyle bir dünya. Allah’tan başka kimseye verilemeyecek hesabımız yok. Öyle olsaydı göreve geldiğimden günden bu yana 15 müfettişi bu şehir ağırlayamazdı. 2011 yılında en son gelmişler bu şehre, biz göreve geldik gelmeye başladılar. En ufak bir şey bulmuş olsalardı hepimizin yerinde yeller eserdi. Biri gidiyor biri geliyor. Niye biliyor musunuz bu çıkar çetesinin yaptığı paylaşımlar ve olmadık yerlere yaptığı şikayetler nedeniyle” dedi.

“YERE ÇÖP ATANA CEZA”

Başkan Işık konuşmasında çevre temizliğine verilen önem hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Şehrin işlek noktalarına kamera sistemi kurulacağını anlatan Başkan Işık, hayata geçirilecek uygulama hakkında şunları söyledi: “Birçok noktaya kamera sistemini yerleştiriyoruz. Yere çöp atanları bu kamera sistemiyle tespit ederek cezaları evlerine göndereceğiz. Buna benzer çok örnekler yaşadık. Bir örnek vereceğim. Göreve daha yeni başladım. Bir mahallemizde temizlik ekibimiz temizlik yapıyor, o zaman kiralık araçları kullanıyorlar. Konteynerleri şirketin işçileri alıyor, yanındakileri bizim ekibimiz alıyor. Mahalledeki vatandaş ‘o zaman ben de atıyorum’ deyince nedeni sorulduğunda ‘biz kirleteceğiz, Alim Işık temizleyecek’ diyor. Arkadaşlar bana geldiğinde bende ‘onlar kirletecek biz temizleyeceğiz’ dedik. Özellikle ana güzergahlarımızda çok güzel tasarlanmış portatif çöp kutuları koyacağız. Ona rağmen yere atıyorsa gereğini yapacağız.