17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

MARDİN’DEKİ OPERASYONA KÜTAHYALI ŞEHİDİN ADI VERİLDİ

17 yıl önce şehit düşen Kütahyalı Jandarma Er Harun Kahya’nın adına ithaf edilen ‘Eren Kış-20 Şehit Jandarma Er Harun Kahya Operasyonu’ başladı.

İçişleri Bakanlığınca “Eren Kış-20 Mardin-Ömeryan Şehit Jandarma Er Harun Kahya” Operasyonu başlatıldı. Operasyonda Mardin İl Jandarma Komutanlığı sevk ve idaresinde; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 585 personel ve 41 operasyonel timin görev aldığını söyledi. Vali Ali Çelik yaptığı açıklamada: “17 yıl önce şehit düşen Kütahyalı hemşerimiz Harun Kahya’nın adına ithaf edilen operasyon başladı. Jandarma Genel Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda Allah kahraman evlatlarımızın yar ve yardımcısı olsun. Dualarımız sizinle” ifadelerini kullandı.

“MİNNETTARIZ”

Vali Çelik, daha sonra AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ile şehidin ailesini ziyaret etti. Şehidin babası İhsan Kahya ve annesi Ayşe Kahya ile bir araya gelen Vali Çelik, okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından aile fertleriyle bir süre sohbet etti. Çelik, ziyaret sonrası sosyal medya hesabından, “Milletvekilimiz İshak Gazel ile birlikte ErenKış-20 Şehit Jandarma Er Harun Kahya Operasyonu’na adı verilen şehidimizin baba ocağındaydık. Şehitlerimizin kıymetli ailelerine, yetiştirdikleri kahraman evlatlarına minnettarız. Rabbim, Mehmetçiklerimize güç ve kuvvet versin” paylaşımını yaptı.

BUGÜNE KADAR 20 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bakanlık koordinasyonunda yürütülen iç güvenlik operasyonları kapsamında 7 Kasım 2021’de icrasına başlanılan Eren Kış operasyonlarında bugüne kadar 19’u ölü, biri sağ 20 terörist etkisiz hale getirildi. 348 sığınak, depo ve barınağın imha edildiği operasyonlarda 101 silah, 2 uçaksavar, 6 roketatar, bir havan, 2 bomba atar, 6 makineli tüfek, 67 uzun namlulu silah, 3 keskin nişancı tüfeği, 3 lav, 8 tabanca, 3 av tüfeği, 172 el bombası, 56 mayın/EYP, 366 fünye, 518 tüp, 1665 kilogram patlayıcı, 29 dürbün, 27 telsiz, 23 bin 746 mühimmat ile gıda ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.