18/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

MARKALAŞMAYA ZAFER DESTEĞİ

Zafer Kalkınma Ajansı, Teknik Destek Programı kapsamında coğrafi işaretli ürünlerin başvuru ve markalaşma aşamaları için destek sağlıyor. Bu kapsamda Tavşanlı Güveci ve Kütahya İğne Oyası için başvuru yapıldı, sonuç bekleniyor.

Zafer Kalkınma Ajansı’nın faaliyet bölgesi olan TR33 Bölgesi’nde Afyonkarahisar ilinden 34, Kütahya ilinden 11, Manisa ilinden 18 ve Uşak ilinden 3 olmak üzere toplam 66 coğrafi işaretli ürün bulunuyor. Ayrıca TR33 Bölgesi illerinden başvurusu yapılmış olup coğrafi işaret tescili bekleyen (Afyonkarahisar 21, Kütahya 8 ve Manisa 15 ve Uşak 8 olmak üzere) toplam 52 ürün var. Bu ürünlerin çeşitlerine bakıldığında büyük bir çoğunluğunun gıda ürünü olduğu, halı/kilim çeşitlerinin ise gıdadan sonraki en önemli ürün grubu olduğu görülmektedir.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Bölgesindeki değerlerin markalaşma yolculuğuna destek vermek adına Zafer Kalkınma Ajansı da Teknik Destek Programı kapsamında coğrafi işaretli ürünlerin başvuru ve markalaşma aşamaları için destek sağlıyor. Bugüne kadar 15 teknik destek projesiyle 25 farklı ürünün TÜRKPATENT kurumuna ya da Avrupa Birliği Coğrafi Tescil kurumuna başvuru süreçleriyle ilgili eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiş. Bu başvurulardan 2 tanesi tescille sonuçlanmış olup diğerlerinin ise süreçleri devam etmektedir.