12/08/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

MARKETLERDE İNDİRİM BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLIYOR

Temel gıda maddelerinde uygulanacak yüzde 7’lik KDV düşüşü bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Karar kapsamında yüksek fiyatlar nedeniyle tepki toplayan sebze meyveler, bakliyat ürünleri ve yağda indirime gidilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenlenen “Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri” tanıtım toplantısında açıkladığı temel gıda maddelerinde uygulanacak katma değer vergisi (KDV) indirimi oranı belirlendi. Buna göre, temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi.

ÇAYDAN YAĞA FİYAT DÜŞECEK

Tüketici fiyat enflasyonunda (TÜFE) gıdanın ağırlığı yüzde 25,3 düzeyinde bulunuyor. Bugünden itibaren yüzde 7 KDV indirimi uygulanacak bazı gıda ürünleri şunlardan oluşuyor: su, çay, makarna, tuz, et, balık, mısırözü yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı, un, sirke, nohut, pirinç, bulgur, mısır, kırmızı mercimek, fasulye, barbunya, salça, toz şeker, sütlü tatılar, peynir, zeytin, yumurta, süt, yoğurt, tereyağı, sebze ve meyveler, limon, domates, biber.

KDV İNDİRİMİ MARKET FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi ile birlikte market fiyatlarında da indirim bekleniyor. 13 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından market zincirlerinden fiyat indirimi yapılması öngörülüyor. İndirim uygulamaya girdiğinde; marketlerde 24-27 TL arasında satılan salatalık, 9-19 lira arasında satılan domates, 5-9 lira arasında satılan marul, 2-5 lira arasında satılan soğan, 25-28 lira arasında satılan yeşil biber, 5-6 lira arasında satılan patates,14-16 arasında satılan karnabahar, 3-5,5 arasında satılan maydanoz, 32-35 lira arasında satılan patlıcan, 29-30 lira arasında satılan dolmalık biber ve 22-27 lira arasında satılan kabak gibi temel besin ürünlerinde indirim uygulanacak.

DENETİMLER YOĞUNLAŞACAK KDV

indirimlerinin amacına ulaşması için bugünden itibaren denetimlerin yoğunlaşacağı da açıklandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, KDV düzenlemesinin amacına ulaşması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek:”81 ilimizdeki Ticaret Müdürlüklerimize talimatımızı verdik. Pazartesi günü itibariyle denetimlerimizi daha da yoğunlaştıracağız” dedi.