17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

“MASKESİZ YÜZLER” KADIN GİRİŞİMCİLERİ AĞIRLADI

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, kendi eserlerinin yer aldığı ‘’Maskesiz Yüzler’’ sergisinde TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu üyelerini ağırladı. Sergisinde kadın erkek eşitliğini vurguladığını aktaran Sema Güral Sürmeli: “Biz hep kadın kadın diyoruz ama aslında kadın erkek diye bir şey yok; insan var. Kadın ve erkek eşittir” dedi.

5 Martta Kütahya’daki NG Müze’de ilk kez ziyaretçileriyle buluşan sergi yıl boyunca farklı şehirlerde yer alan NG Kütahya Seramik showroomlarında, Kütahya Porselen mağazalarında ve NG otellerinde de sergilenecek.

KADIN VE ERKEK EŞİTLİĞİNİ SANATSEVERLERE SUNUYOR

Sema Güral Sürmeli’nin bedensiz kadın ve erkek yüzlerinin formlarından oluşan “Maskesiz Yüzler” sergisi, porselen maskeler aracılığıyla kadın ve erkek arasındaki eşitliği sanatseverlere aktarıyor. Aynı kalıptan çıkan kadın ve erkek figürleri, bireylerin yaratılışındaki ortak noktayı vurguluyor. İlk bakışta kadın ve erkek ayrımının fark edilmediği maske tasarımları, kadınlar ve erkeklerin yaratılış bakımından aynı olduğunu anlatırken; biraz daha dikkatli bakıldığında gözler önüne serilen detaylar kadın ve erkeklerin aslında bir o kadar da farklı olduğunu gösteriyor.

YENİDEN DOĞUŞU VE MÜCADELEYİ VURGULUYOR

Maskelerin kafa kısımlarında yer alan sivri noktalar, kadın ile erkek aklı arasındaki karmaşıklığı ve içgüdüsel olarak da farklı özelliklere sahip olduklarını simgeliyor. Eserlerde yer alan yapraklar ise yeniden doğuşu ve mücadeleyi vurguluyor. Bireyler de doğadaki yapraklar gibi hayatın içinde döngüler yaşıyor, yaprak figürü yaşam döngüsünde herkesin farklı aşamalardan ve mücadelelerden geçtiğini ifade ediyor. Diğer bir deyişle herkesin hem sosyal hem de iş yaşamındaki mücadelesinin özel olduğu ve bu yüzden bireyleri kıyaslamanın, birbirinden üstün tutmanın doğru olmadığı aktarılıyor. Maskelerde yer alan yaprakların, konumları ve benzer olmaları da kadın ile erkeğin hayattaki mücadelesinin eşitliğini vurguluyor.

“KADIN ERKEK DİYE BİR ŞEY YOK; İNSAN VAR”

Sema Güral Sürmeli, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel oluşturduğu sergisinde Kütahya’nın kadın girişimcilerini ağırladı. Her yıl 8 Mart’a özel projeler hayata geçirmeye çalıştığını aktaran Sema Güral Sürmeli: “Daha önce yaptığım bütün projeler de sergiler de kadınlar üzerineydi. Sadece kadın temalıydı. Kadın takıları, kadın kıyafetleri, kadınlara özel etkinlikler. Biz hep kadın kadın diyoruz ama aslında kadın erkek diye bir şey yok; insan var. Dolayısıyla bu sene farklı bir şey yapıp kadın ve erkeği bir arada tutmak istedim. Kadın ve erkek eşittir. Doğası gereği aynı anadan doğar, aynı dünyadan gelir. Birlikte yaşarız, birlikte hayatı anlamlandırmaya çalışırız. Birlikte de ömrümüzü tamamlarız. Yani topraktan geliriz toprağa geri döneriz” açıklamasında bulundu.

“HEPSİ BENİM ELİMDEN ÇIKTI”

Eserlerinde tek bir kalıp kullandığını kaydeden Sema Güral Sürmeli: “Aslında tek bir kalıp kullanıyorum ama şekil verirken elimle birini kadına diğerini erkeğe benzetiyorum. Oysaki temelde tek bir kalıp var. Yani ayrı ayrı kalıplandırmadım. Genelde de birçoğunun birer gözü kapalı. Bunun sebebi de şu: Aslında hepimiz birbirimizin farkındayız. Bir gözümüzle birbirimizi gözetlerken diğer gözümüzle de görmezden geliyoruz. Birbirimizin varlığını, başarılarını, yaptıklarını, güzelliklerini gurur duyulacak her şeyi hep biliyoruz ama görmezden geliyoruz. Eserlerin hepsi benim elimden çıktı. İş yaşantısının dışında ruhumu besleyen, beni dinlendiren, bedenen acayip yoran ama ruhen inanılmaz sakinleştiren, dinginleştiren yanım” diyerek sözlerine son verdi.