18/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

MİLLETVEKİLİ ERBAŞ KUŞ GRİBİNİ MECLİSE TAŞIDI

AW039343

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, dünyanın birçok ülkesinde görülen Kuş Gribi hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına soru önergesi verdi. Kütahya’da yaklaşık 50 üretici ve bir milyondan fazla sayıda canlı olduğunu belirten Ahmet Erbaş, iki bakanlığa herhangi bir çalışmaları olup olmadığını sordu.

Son dönemde yaşanan problemleri meclise taşımasıyla gündeme gelen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, bu kez de Kuş Gribine ilişkin soru önergesi verdi.

Dünyanın koronavirüsle mücadelesi henüz bitmemişken, özellikle son dönemlerde pek çok farklı ülkeden kuş gribi haberlerinin geldiğine dikkat çeken Ahmet Erbaş: “Geçtiğimiz haftalarda Fransa, İngiltere, Japonya, İsrail, Finlandiya, Danimarka, Faroe Adaları, Rusya, İrlanda ve Portekiz’de görülen kuş gribi nedeniyle pek çok ülke hayvanları itlaf etmeye başlamıştır. Kütahya’da yaklaşık 50 üreticimiz ve bir milyondan fazla canlı sayısı vardır” dedi.

BEKİR PAKDEMİRLİ’YE SORDU

Erbaş konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması için şu soruları yöneltti: Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kuş gribi ile ilgili herhangi bir çalışması var mıdır? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kuş gribi tanı testleri ile ilgili bir çalışması var mıdır? Kuş gribi tedbirleri kapsamında denetimler yapılacak mıdır? Kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlara ferdî hijyen kuralları ile ilgili bilgilendirme çalışması yapılmakta mıdır? Kümeslerin dışarıyla teması minimum düzeye indirilerek, biyogüvenlik önlemleri alınmış mıdır?

“İNSANLARA DA BULAŞTIĞI BİLİMSEL OLARAK TESPİT EDİLDİ”

Milletvekili Erbaş, kuş gribine ilişkin bir başka soru önergesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sundu. Kuş gribinin insanlara bulaştığının da bilimsel olarak tespit edildiğine vurgu yapan Milletvekili Erbaş, Bakan Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti: “Sağlık Bakanlığı’nın kuş gribi ile ilgili herhangi bir çalışması var mıdır? Sağlık Bakanlığı’nın kuş gribi tanı testleri ile ilgili bir çalışması var mıdır?”