30/09/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

ÖZEL YETİŞTİRİLEN ARILAR GÖREV BAŞINDA

BİTKİLERİN TOZLAŞMASINI ARILAR SAĞLIYOR (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması bölgeye özel olarak yerleştirilen arılar sağlanıyor.

Üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması bölgeye özel olarak yerleştirilen arılar sağlanıyor.

DPÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Süleyman Topal, arılar sayesinde özellikle ayçiçeğinde bereketli bir dönem geçirmeye öngördüklerini dile getirdi. Ekili alan bölgesine 3 arı kovanı yerleştirdiklerini ifade eden Topal: “Üniversitemizin atıl vaziyetteki 180 dönümlük arazisine, bölge üreticilerimizin de teşvik edilmesi amacıyla yağlık ayçiçeği, levanta ve aromatik bitkiler ektik. Özellikle ayçiçeğinin tozlaşması için arılara ihtiyaç var. Projemize Sema Çetinkaya hocamızı da dahil ettik. Bölgeye 3 kovan arı yerleştirdik” diye konuştu.

“KÜTAHYA ARISI İLE ÇALIŞIYORUZ”

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya: “Kütahya arısı ile çalışıyoruz. Bal için bitki örtüsü flora çok önemli. Ayçiçek tarlaları ile kendi floramızı zenginleştirdik. Ayçiçek balı Covid-19’dan tutun, birçok alerjik reaksiyenlar için fayda gösteren bal çeşididir. Şu an arılarımız kışa rahatlıkla geçirebilecekleri bal potansiyelini oluşturdular. Projeye beni dâhil eden hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Çetinkaya, ilk bal hasadının 2 hafta içerisinde alınabileceğini sözlerine ekledi.