17/05/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

POLİSLERİN GÖREV SÜRESİ BELLİ OLDU

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, polislerin şark görev sürelerinde değişikliğe gidildi. Buna göre Kütahya’da şark görev süresi 5 yıl olarak belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, polislerin şark görev sürelerinde değişikliğe gidildi. Buna göre, 2. bölge illerinde şark görevi süresi düşürüldü. Bu bölgede görev yapan 62 bin 630 polis yeni sürelere tabi olacak. Görev süresi artan bölgelerde çalışan polisler ise değişiklikten etkilenmeyecek.

62 BİN 630 PERSONEL YENİ SÜRELERE TABİ OLACAK

Polislerin şark görev sürelerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, illerin ve ilçelerin görev süreleri yeniden belirlendi. Kamuoyunda şark olarak bilinen 2. bölge illerindeki hizmet süreleri düşürüldü. Böylece, bu bölgelerde görev yapan 62 bin 630 personel yeni sürelere tabi olacak. Hizmet süresi artırılan bazı yerlerde görev yapan polisler ise bu artıştan etkilenmeyecek. Ayrıca ikinci şark görevini yapmakta olan personel, görev süresi 2 yıl olan birimler haricinde, yeni düzenlenen sürelerden 1 yıl eksik görev yapması durumunda şark görevini tamamlamış sayılacak. Ancak emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personel bu uygulamaya dâhil edilmeyecek. Bu düzenlemeyle yaklaşık 7 bin 500 polis, 2. bölge görevini tamamlamış olacak. Yönetmelik değişikliğiyle Kütahya’da görev süresi 5 yıl oldu.