04/07/2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya’nın gündemi dürüst haber kaynağı

PORSUK BARAJI ALARM VERİYOR

KÜTAHYA PORSUK BARAJI'NDA KURAKLIK SEBEBİYLE BARAJ SUYUNUN SON 5 YILDA YÜZDE 40 ORANINDA AZALDIĞI BELİRTİLDİ. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Kütahya Porsuk Barajı'nda kuraklık sebebiyle su seviyesinin son 5 yılda yüzde 40 oranında azaldığı belirtildi.

Kütahya Porsuk Barajı’nda kuraklık sebebiyle su seviyesinin son 5 yılda yüzde 40 oranında azaldığı belirtildi.

Kütahya merkeze bağlı Sofça köyü sakinleri, kuraklık ve vahşi sulama sebebiyle baraj suyunun hızla çekildiğini dile getirdiler. Sofça Köyü Muhtarı Aliekber Yiğit, yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi, son yıllarda yeterli derecede yağmur ve kar yağışı olmadı. Ayrıca, Porsuk’tan Ankara Polatlı tarafında su gönderiliyor. Bunlara bir de küresel ısınmada eklenince baraj suyu azaldı. Son 5 yılda bir genelleme yaparsak barajın Kütahya bölümünde yüzde 40 oranında azalma oldu. Kasım ayında az da olsa yağışlar oldu. Bu yıl kar yağışı da olursa baraj bir nebze olsun dolar” diye konuştu.

SOFÇA KÖYÜ GEÇİMİNİ BARAJDAN SAĞLIYOR

Yiğit, 25 haneli Sofça köyü sakinlerinin tamamına yakınının barajdan balık tutarak geçimlerini sağladığı bildirdi. Sofça köyü sakinlerinden Hasan Çaksaz da, üreticiler olarak kar ve yağmur yağışı beklediklerini ifade etti. Porsuk Barajı, Kütahya ve Eskişehir sınırları arasında yer alan Porsuk Çayı üzerinde, sulama, enerji üretimi, taşkın kontrolü ve içme suyu temini amacı ile 1966-1972 yılları arasında inşa edilmişti. Yaklaşık 17 kilometre uzunluğundaki barajdan her yıl yaklaşık 40 bin hektarlık alanın sulandığı öğrenildi.